Polis, simit sat onurlu yaşa! / Tülay Yıldırım EDE - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Polis, simit sat onurlu yaşa! / Tülay Yıldırım EDE

Polis, simit sat onurlu yaşa! / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Polis, simit sat onurlu yaşa!

Bir kez daha Suruç Katliamı yıl dönümünü arkamızda bıraktık. Katliamın 3. yılında birçok ilde katliam lanetlendi ve yaşamını yitirenler anıldı. Elbette şaşırmadığımız tablolar tekrar tekrar çıktı önümüze. Polislerin halka saldırması, orantısız güç uygulaması kendisini yine gösterdi.

Suruç Katliamı günü henüz patlama olmadan önce ortalıkta sivil polis dahil yoktu. İnsanlar aranmamıştı. Kimlik kontrolü bile yapılmamıştı. En ufak eylemde sert bir şekilde müdahale eden güvenlik güçlerinden o gün eser yoktu. Patlama sonrası bir polisin bile burnu kanamadı ve patlamanın akabinde anında mantar gibi bitti polisler. O zaman varlığından eser olmayan polis, o günden beri yıl dönümlerinde terör estiriyor. Halbuki yapılan sadece terörü lanetlemek ve kayıpları anmak iken.

Polisin orantısız gücü nedeniyle yine insanlar yaralandı bu sene de. Örneğin; bir dostumun kuyruk kemiği polislerce kırıldı ve hastanelik oldu. Bir başkasının kolu kırıldı ve daha çoklarca örnek yaşandı bunun gibi. Peki bu mu insanların güvenliğini sağlama yöntemi?

Oysa polis denince insan güven hissetmeliydi. Koşulsuz olarak kendisini koruyan bir gücü yanında bulmalıydı. Şimdilerde polis denilince akla gelen; adaletsizlik, orantısız güç, zalimlik, gözü dönmüş gaddarlık, haksızlık, onursuzluk vs.

Geçenlerde ODTÜ’lü öğrencilere saldırmıştı polisler. Bir polis ODTÜ’lü bir öğrenciye “Akıllı ol” diye bağırmıştı. Öğrenci ise “ODTÜ’de okuyorum, daha ne kadar akıllı olayım” demişti. Polisler öyle bir hale geldiler ki, herkesin efendisi, en akıllısı sanır oldular kendilerini. Halbuki bu ülkede en kolay olunabilen meslektir polislik. Çoğunlukla işsiz kalan, atanamayan, çaresiz insanların tercih ettiği bir alandır. Eğitim seviyesine bakılmaz. Eğitimli olun veya olmayın, size öğretilen emirleri uygulamak ve emirleri uygularken gerekirse inisiyatif kullanıp zor kullanmaktır.

Yine geçtiğimiz günlerde Armutlu Cemevine polis baskın yaptı. Cemevini talan etti ve bir polis cemevinin koridoruna işedi. Peki onlara bu ibadethaneyi talan etmeleri ve koridora işemeleri mi emredilmişti? Cemevleri Alevilerin ibadethanesidir. Polislerin insana hiç saygısı yok mu ki ibadethaneye bu saygısızlığı yapıyorlar? Siz şimdiye kadar polislerin bir camiye aynı saygısızlığı yaptığını gördünüz mü? Peki konu cemevleri olunca, neden saygısızlık damarları kabarıyor? Hani polisler herkesin, her kesimin polisiydi ve güvenliği sağlıyordu?

Doğudaki operasyonları hatırlayın. Polisler, girdikleri her yere iğrenç şeyler yazıyorlardı ve Kürt halkını hem tehdit ediyor hem aşağılıyorlardı. Ne hakla, hangi vicdanla!

Kimse bize “Onlar emir kulu” savunmasını yapmasın. Bu, emir kulluğundan öte bir durum. Güvenlik güçlerinin ciddi anlamda zorbalığı söz konusu ve bizlerin gözünde zalimden öte değiller. Şiddetten öte, elleri de kanlı. Gösteriler sırasında kaç kişinin polislerce katledildiği hepimizin malumu.

Polis onurlu olmalı. İnsan onların yanında kendisini güvende hissetmeli. Ayrımcı, ötekileştirici olmamalı. Zorbalıktan uzak durmalı. Şerefini, itibarını ayaklar altına almamalı. Bunları yapamıyorsa, simit satıp onuruyla yaşasın daha iyi!

Tülay Yıldırım EDE


Tülay Yıldırım EDE Kimdir?
Selçuk üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunu.
Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir.
2008 yılından bu yana gazetecilik yapıyor.
Yeni Marmara Gazetesi, Bölgede Değişim Gazetesi, Yerel Gaste’de köşe yazarlığı ve araştırmacı gazeteci konumunda görev aldı.
Yazıları yerli/yabancı dergi ve sitelerde yayımlandı.
Basılmış bir kitabı ile biri şiir kitabı olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır.
Ab-ı Hayat, İştiraki, Devrim, Sosyal Adalet dergilerinde çalışmaları yer almıştır.
Birçok sitede editörlük yaptı.
Uzun yıllardır aktif olarak din, dil, ırk ayırt etmeksizin gerek maddi gerekse manevi olarak ezilenler, mazlumlar, ihtiyaç sahipleri için mücadele etmektedir. Türkiye’deki Afrikalılar, sokak çocukları, evsizler, Suriyeli göçmenler, Ezidiler, translar, zorla fuhuş yaptırılan seks işçileri vs ile adalet ve özgürlük noktasında haksızlığa uğrayan tüm insanlar için.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: