Polisin saldırısına akademisyenlerin cevabı

686 sayılı KHK ile sol-sosyalist-muhalif akademisyenler üniversitelerden tasfiye edildi. Bu tasfiyelerin başlıca adresi Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Yerleşkesi’nde Eğitim-Sen’in “#HayırGitmiyoruz” çağrısıyla büyük bir buluşma gerçekleştirilmek istendi. Ancak yerleşke sabah saatlerinden itibaren polis kuşatması alındı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Polis, yerleşkeye kimsenin alınmasına müsaade etmedi. Akademisyenler, yüksek lisans öğrencileri ve okul çalışanlarının dahi yerleşkeye girmesini engelledi. Sadece sabah saatlerinde üniversiteye gelen akademisyenler ile lisans öğrencileri yerleşkeye girebildi.

Polis kuşatmasına akademisyenler tepki gösterirken SBF Yönetim Kurulu yerleşke kapısına gelerek polisle görüştü. Polis amirleri talimatın bakanlıktan geldiğini söyleyerek içeri alınmalarına itiraz etti.

Yerleşkeye alınmayanlar arasında SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe, SBF mezunu emekli vali Güngör Aydın da vardı. Polis, kendileriyle görüşen Karatepe’ye eyleme izin verilmeyeceği, ısrarcı olunması durumunda saldırı olabileceği konusunda tehdit etti.

Akademisyenler üniversitelerine girmekte ısrar edince polis saldırısı yaşandı.

Saldırı sırasında iki kişi gözaltına alınırken, bir sivil polis Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter’i yumrukladı. Yiğiter, “Bazı arkadaşlarımıza da çevik kuvvet tarafından şiddet uygulandı. Bütün bunlar kampüsün güvenlik amirinin gözü önünde oluyor” dedi.

 

cumhuriyet

 

Polis, SBF eski Dekanı Yalçın Karatepe’ye, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’ya ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’a da saldırdı.

Akademisyenler polis saldırısına tepki olarak cübbelerini yere bıraktı.

%d blogcu bunu beğendi: