Prof. Selçuk Şirin'den #MilliÇöpMeselesi girişimi: "Un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor." - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Prof. Selçuk Şirin’den #MilliÇöpMeselesi girişimi: “Un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor.”

Prof. Selçuk Şirin’den #MilliÇöpMeselesi girişimi: “Un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor.”
Yorum Yap

Prof. Selçuk Şirin’den #MilliÇöpMeselesi girişimi: “Un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor.”

“Yani kısacası un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor. Geleceğimiz için bizim de bu milli çöp seferberliğine sahip çıkmamız gerekiyor.”

Prof. Selçuk Şirin, dikkat çeken çevre kirliliği sebebiyle bir çare yazısı kaleme aldı. “Milli çöp meselesine akılcı, uygulanabilir bir çözüm önermek istiyorum.” diyen Şirin, yazısına gelen destekler sonrası konuyla ilgili bir de video hazırladı. Şirin, çevre kirliliğinin sebebinin kültür ya da bilgi sorunu olmadığını ifade ederken “Türkiye’deki kadar temiz ev ortamı olan çok az ülke gördüm. O halde sorun kültür ya da bilgi sorunu değil. İstesek, ülkemizin her karış toprağını evimizin içi gibi tertemiz yapabiliriz” dedi.

Şirin’in Hürriyet’te yer alan söz konusu yazısından bazı bölümler şöyle:

“Gelin Türkiye’yi bir günde temizleyelim

Bu yaz görüp dolaştığınız yerler temiz miydi?

Dağlar, plajlar, yol kenarları, parklar, tarihi ören yerleri… Kısacası bu memleketin dört bir yanında gördüğünüz çöpler sizi de rahatsız etti mi? Peki bu her sene giderek büyüyen milli çöp sorununa çare olmak geçti mi aklınızdan? Bir şeyler yapmak, çözüm bulmak istediniz mi? Yanıtlarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Bu bir sorun yazısı değil, çare çağrısı. Milli çöp meselesine akılcı, uygulanabilir bir çözüm önermek istiyorum.

… Onlarca ülkeyi gezmiş biri olarak ben de şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Türkiye’deki kadar temiz ev ortamı olan çok az ülke gördüm. O halde sorun kültür ya da bilgi sorunu değil. İstesek, ülkemizin her karış toprağını evimizin içi gibi tertemiz yapabiliriz.

SLOVENYA YAPTI, BİZ NEDEN YAPMAYALIM!
Türkiye’yi dünyanın en temiz ülkesi yapmak istiyorsak yapmamız gereken ikinci şey ise aldığımız sorumluluğun gereği olarak elimize süpürgeyi alıp temizliğe girişmek. İşte bu noktada önümüzde gayet başarılı bir örnek mevcut. Çok değil bundan 10 yıl evvel Slovenya pislik içinde bir memleket. Çöp yığınlarının saldığı zehirle onlarca kişinin hayatını kaybettiği bir ülke. Bir grup genç bir şey yapmak istiyor. Belirledikleri küçük alanlarda yaptıkları temizlik bu devasa sorunu çözmekten çok uzak… Sonra akıllarına dâhiyane bir fikir geliyor: Gelin Slovenya’yı Bir Günde Temizleyelim! Kampanyanın adı bu. Tüm iyi kampanyalar gibi basit bir mantığa dayanıyor her şey: Ülke bizim, sorumluluk hepimizin! Uzun bir hazırlığın ardından 24 Mart 2012 temizlik tarihi olarak belirleniyor. Ve o gün bir mucize gerçekleşiyor, ülkede yaşayan her 6 kişiden 1’i eldiveni, torbayı, süpürgeyi alıp sokağa çıkıyor. Sonrası tarih. Bugün Slovenya dünyanın en temiz ülkelerinden biri.

NASIL YAPMALI?
Sosyal medyada ‘Gelin Türkiye’yi bir günde temizleyelim’ dediğimde aldığım tepkiler bana cesaret verdi. Öyle olmasa bu yazıyı yazmazdım. Yüz binlerce kişi gönüllü olmak istiyor. Taraftar grupları, çocuklar, gençler, üniversite öğrenci grupları, sanatçılar, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları gönüllü olmaya hazır. Haluk Levent ve Ahbap Platformu başta olmak üzere pek çok gönüllü grup bu kampanyaya destek veririz diyor. Bilgisayar yazılımcısı arkadaşlar Slovenya’nın 2012’de yaptığı kampanyanın bugün çok daha iyisinin online olarak yapılabileceğini söylüyor. Yani kısacası un, şeker, su hazır. İş, birinin bu helvayı çalmasına kalıyor. Geleceğimiz için bizim de bu milli çöp seferberliğine sahip çıkmamız gerekiyor.”

Şirin’in yazısına ve sosyal medyadan yaptığı videolu çağrıya destek yağdı. Söz konusu çağrı şöyle:

“Gelin Türkiye’yi bir günde temizleyelim! Hocam bu iş yazıyla olmaz, millet artık video izliyor dediler. Buyurun. Katılan paylaşsın.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: