PSAKD: Halk iradesi gasp edilemez - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

PSAKD: Halk iradesi gasp edilemez

PSAKD: Halk iradesi gasp edilemez
Okunma : 16 views Yorum Yap

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi, Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyım atanması ile olarak Ankara’da bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezinde basın açıklaması yaptı.

PSAKD: HALK İRADESİ GASP EDİLEMEZ!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

Uyguladığı tek tipçi, gerici, baskıcı, rantçı ve talancı politikalar nedeniyle ülkeyi hızla batağa götüren ve bu yüzden de 31 Mart/23 Haziran seçimlerinde ağır bir yenilgi yaşayan AKP iktidarı, bu yenilginin acısını çeşitli muhalif toplum kesimlerinden çıkarmaya çalışmaktadır. Siyasal ve toplumsal alanda artık rıza ile iktidarını sürdürmekte zorlanan, rant ve talan politikalarıyla ekonomiyi ağır bir krizin içine sürükleyenler, hızla büyümekte olan ve iktidarlarını sarsan tepkinin önüne geçmek için baskıya ve zorbalığa başvurmaktadırlar. Halkın gerçek sorunlarını çözemediklerinden ve bu sorunların üzerini örtmek için savaş söylemleriyle halkı manipüle edip, dikkatleri yaşanan ağır sorunlardan uzaklaştırma taktiği izleyen AKP iktidarı, ülke içinde de kendisine muhalif olan herkesi iç düşman olarak kodlamaktadır.

Bu düşmanca politikanın en büyük hedeflerinden biri de Halkların Demokratik Partisi olmuştur. Geçen dönem halk iradesine kayyumlarla el koyan, seçilmiş belediye başkanlarını keyfi ve hukuksuz bir şekilde görevden alan, görevden alınan başkanların birçoğunu tutuklatan AKP iktidarı yerel seçim sürecinde de HDP’ye dönük nefret söylemlerine devam ederek bu partiye oy veren milyonlarca yurttaşı terörist ilan etmiştir. Ancak AKP’nin bu politikası ters tepmiş, HDP seçmeni sandığa giderek AKP’ye ağır bir ders vermiştir. HDP seçmeni Batı’da stratejik bir şekilde oy kullanarak AKP-MHP ittifakının büyükşehirleri kaybetmesini sağlamış, kayyum atanan belediyelerde ise yine halk iradesini hakim kılmıştır.

Bundan dolayı yaşadığı seçim yenilgisinden izlediği yanlış politikaları değil, HDP’yi sorumlu tutan AKP iktidarı, bugün yeni bir operasyona imza atıp Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak tekrar halk iradesini gasp etme yolunu seçmiştir. Bölge halkı kayyum’un ne demek olduğunu çok iyi bilmektedir. Atanan kayyumların yolsuzluklarla ve usulsüz harcamalarla belediyeleri nasıl ağır bir borç yükünün altına soktuklarını biliyoruz. Belediye kaynakları yandaşlara peşkeş çekilmiş, talan edilmiş, değerli binalar ve araziler gerici tarikatlara tahsis edilmiştir. Halka hizmet için kullanılması gereken kaynaklar lüks ve şatafata harcanmıştır.

31 Mart iradesinde bu haksız, keyfi, kibirli ve zorbaca yönetim tarzına dur diyen bölge halkı AKP iktidarına gerekli cevabı sandıkta vermiştir. Ancak bugüne kadar hep “millet iradesi” diyerek yaptığı bütün haksızlıkları meşrulaştıran AKP iktidarı söz konusu olan Kürtler olunca millet iradesini ayaklar altına almaktan çekinmemiş ve seçmen iradesini hiçe sayarak Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atamıştır. Bizler bu hukuksuz, haksız ve keyfi uygulamaya karşı bölge halkının ve seçilmiş iradenin yanında olduğumuzu açık bir şekilde ilan ediyoruz. Tüm halkımıza ve başta CHP olmak üzere bütün muhalif partilere, sendikalara, demokratik kitle örgütlerine de HDP ile dayanışma çağrısı yapıyoruz. Eğer bugün bölgede yaşananlara gerekli tepki verilmezse yarın aynı şeylerin ülkenin diğer bölgelerinde de yaşanılması kaçınılmazdır. Bu yüzden dayanışma içinde olma ve hep birlikte mücadeleyi büyüterek bu zorbalığa karşı durmak zorundayız. Bizler Pir Sultan Abdal yoldaşları olarak yaşanan bu hukuksuzluğa karşı bölge halkı ve HDP ile dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz ve halk iradesinin hiçe sayılarak Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasını protesto ediyoruz.
Halk iradesi gasp edilemez!

PSAKD Genel Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: