Son Dakika Haberler

Referandum sonrası ilk icraatler: Önce OHAL uzatıldı, şimdi Sultangazi Cemevi yıkım kararı!

Referandum sonrası ilk icraatler: Önce OHAL uzatıldı, şimdi Sultangazi Cemevi yıkım kararı!
Yorum Yap

Referandum sonrası ilk icraatler: Önce OHAL uzatıldı, şimdi Sultangazi Cemevi yıkım kararı!

Sultangazi Cemevi için ‘kaçak yapıldığı iddiası’ ile yıkım kararı verildi.

Kaçak yapıldığı iddiasıyla yıkım kararı verilen Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi’ne yıkım kararı tebliğ edildi.
Kaçak yapıldığı iddiasıyla yıkım kararı verilen Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi’ne yıkım kararı tebliğ edildi. AKP’li belediye tarafından yıkım kararı verilen cemevinin başkanı Zeynal Odabaş, söz konusu kararın bir yıl önce verildiğini ancak kararın referandum hemen ardından uygulamaya sokulmak istendiğini belirtti. Odabaş, “Tek bir tuğla dahi düşürtmeyeceğiz” diyerek karara tepki gösterdi.

Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi Başkanı ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütlenme Sekreteri Zeynal Odabaş yıkım kararının dün ellerine geçtiğini söyledi. “1 yıl önce alınan yıkım kararı referandum sonrası hemen muhtarlığa bırakılmış. Karar elimize yeni geçti” diyen Odabaş, “Referandum sonrası ‘evet’ kararı çıkınca hemen yıkım kararı da geldi. Bu bilinçlidir. Bu oyunlara gelmeyeceğiz, bir tuğla düşürmeyeceğiz. Ben insanım diyen herkes elini vicdanına koymalı. Bu karar yeniden gözden geçirilmeli” dedi.

 


‘İmece usulü ile yapıldı’

Sultangazi Cemevinin, halk tarafından imece usulü 2009 yılında yapıldığını ve buranın bir ibadethane olduğunu anımsatan Odabaş, “İnaçlarımızın, semahlarımızın, ibadetlerimizin, lokmalarımız olduğu bir cemevidir burası. Halkın arsalarını bağışladığı inanç merkezini imar aykırı diyerek yıkım kararı çıkardılar. Bu konuda 5 yıldır yargılanıyoruz ve para cezaları aldık. Yanı başımızda Kuran Kursu, halk ekmek, cami, İBB’ye ait su deposu gibi çok sayıda imara aykırı yer var. Ancak söz konusu Aleviler olduğu zaman yıkım kararlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Hem inancımız, hem kültürümüz yargılanıyor” dedi.

 

Yıkım kararını tanımıyoruz…Aleviler Cemevine sahip çıksın

Hiçbir yıkım kararını tanımadıklarını ve cemevinden kesinlikte tek bir tuğla bile düşürttürmeyeceklerini vurgulayan Odabaş, özetle şunları söyledi:
“Bütün canları ve Alevi kurumlarını ibadethanelerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bütün derneklere bu konuda insanım diyen herkese çağrıda bulunuyorum. Cemevimize ve inançlarımıza sahip çıkalım, bu ülkeyi kaosa sürüklemeleyim barışı, demokrasiyi inşa edelim. Biz Aleviler çok zulüm gördük, katledildik her zaman barış, demokrasi, laik Cumhuriyet dedik. Federasyon olarak alınan karara ilişkin toplantı yapacağız, kimlerle görüşmemiz gerekiyorsa görüşeceğiz. Yetkililerin kararlarını geri çekmelerini istiyoruz. ”

 

 

 

cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)