Son Dakika Haberler

Rusya ve İran sert uyardı: ABD, Suriye’de kırmızı çizgiyi bir kez daha aşarsa güç kullanırız

Rusya ve İran sert uyardı: ABD, Suriye’de kırmızı çizgiyi bir kez daha aşarsa güç kullanırız
Yorum Yap

Rusya ve İran, ortak açıklama yaptı. ABD’yi hedef alan ortak açıklamada Suriye’de bir kez daha kırmızı çizginin aşılması halinde güç kullanacaklarını duyurdular.

İran ve Rusya’nın yanısıra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen ülkeler, ABD’nin Suriye ordusuna ait bir hava üssüne düzenlediği saldırıyı ‘kırmızı çizgi’nin aşılması olarak değerlendirdi.

ABD’nin saldırısına ilişkin yapılan ortak açıklamada, kırmızı çizginin bir kez daha geçilmesi halinde buna güç kullanarak cevap verileceği uyarısı yapıldı: “Şu andan itibaren herhangi bir saldırganlık veya kırmızı çizginin aşılmasına güç kullanarak cevap vereceğiz. Amerika, nasıl cevap vereceğimizi çok iyi bilir.”

Ne olmuştu?

ABD, 7 Nisan sabahı, İdlib’deki kimyasal saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye’ye füze saldırısı gerçekleştirmişti. Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünü hedef alan hava harekatında Doğu Akdeniz’de konuşlu iki savaş gemisinden 59 Tomahawk füzesi fırlatılmıştı.

Harekatta altı kişi hayatını kaybederken Pentagon, saldırının tek seferlik olduğunu açıklamış, ABD Başkanı Donald Trump, vurulan hava üssünün İdlib’de kimyasal kaynaklı ölümlerin olduğu saldırının çıkış noktası olduğunu söylemişti.

ABD’nin yaptığı bu saldırıya Rusya ve İran sert tepki gösterirken Esad saldırıyı ‘ahmakça ve sorumsuzca’ diye nitelemişti.

Harekata Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar da dahil olmak üzere birçok ülke destek vermiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bunun yeterli bir müdahale olmadığını ifade ederek  ‘daha fazlasını’ beklediğini söylemişti.

 

 

Diken

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)