Sahilde bira içen iki kadına gözaltı: ‘Bayan olmasaydınız tekme tokat dışarı atardım’

Sahilde bira içen iki kadına gözaltı: ‘Bayan olmasaydınız tekme tokat dışarı atardım’

Zonguldak’ta akşam saatlerinde halk plajına giden iki kadın arkadaş, bira içtikleri gerekçesiyle önce güvenlik görevlisinin sözlü tacizine, ardından da polisin gözaltısına maruz kaldı. Haklarında ‘kabahatler kanunu’ uyarınca para cezası kesilen kadınlar kesilen cezaya itiraz ediyor.

sendika.org’un haberine göre, Zonguldak’ta yaşayan S.Ç. dün akşam saat 18.00 sularında bir kadın arkadaşıyla gittiği kamuya açık Kapuz plajında bira içerek otururken, önce güvenlik görevlisinin sözlü tacizine uğradı. Ardından da plaja çağrılan polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü. S.Ç. ve arkadaşı hakkında çevreye rahatsızlık verdikleri suçlamasıyla para cezası kesildi.

S.Ç. ve arkadaşı hakkında çevreden herhangi bir şikayet gelmediği belirtildi.

‘Plajın herkese ait olduğunu söyledik’

Plajın güvenlik görevlisi olduğunu söyleyen biri tarafından sahilde bira içmenin yasak olduğu gerekçesiyle ‘sert bir dille’ uyarıldıklarını belirten S.Ç. yaşadıklarını şöyle anlattı: “Asıl bize rahatsızlık verenin kendisi olduğunu, sahilin kamu malı olduğunu burada kimseyi rahatsız etmeden içki içmenin yasaklamanın hiçbir mantığı olmadığını, bunun yerine çevreye gerçekten rahatsızlık veren insanların uyarılması gerektiğini anlatmaya çalıştık.”

Güvenlik görevlisinden “Bayan olmasanız kolunuzdan tuttuğum gibi tekme tokat dışarı atardım” yanıtını aldıklarını aktaran kadın şöyle devam etti: “Biz de kadın olduğumuz için yapılması gerektiğini düşündüğü uygulamadan imtina etmemesini söyledik. Şefi olduğunu söyleyen kişiyi çağırdı. Aynı şekilde sahilin belediyeye ait olduğunu ve sahilde içki içmenin yasak olduğunu söyledi. Biz de böyle bir yasağın hukuki olmadığını, plajın herkese ait olduğunu söyledik.”

 “Orada alkol promili ölçümü yapıldı. Arkadaşımda sıfır, bende elli promil alkol ölçümlendi. İkimize de ‘alkol almaktan’değil çevreye rahatsızlık vermek gerekçesiyle 109 TL idari para cezası kesildi ve bunu imzalamaya zorlandık. Cezaya itiraz ettik, imzadan imtina ederek karakoldan ayrıldık.”

S.Ç. maruz kaldıkları muamelenin kabul edilemeyeceğini, sorumlular hakkında hukuki başvurularda bulunacağını belirtti.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: