Şaka Değil: KHK ile ‘kış lastiği düzenlemesi’ getirildi.

 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de  OHAL uygulaması ‘terörle daha etkin mücadele’ gerekçesiyle ilan edilmişti. Ancak AKP hükümetinin, olağanüstü hal uygulaması çerçevesinde çıkarttığı son düzenleme şaşırttı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’de  OHAL uygulaması ‘terörle daha etkin mücadele’ gerekçesiyle ilan edilmişti. Ancak AKP hükümetinin KHK ile aldığı yeni karar şaşırttı. Yeni KHK’ya göre araçlarda “kış lastiği düzenlemesi” yapıldı.

 

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan 687 sayılı KHK’da yer alan düzenlemelerden biri, kış aylarında yolcu ve eşya taşımalarnda kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları ile ilgiliydi. KHK’ya göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulması yetkisi valiliklere devredilebilecek.

 

625 LİRA CEZA!

Düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında idari para cezası verilecek. Denetimle görevli olanlar, bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verecek.

%d blogcu bunu beğendi: