Son Dakika Haberler

Samatya’da neler oluyor? Samatya’da ev işaretleme olayları ve ırkçı saldırılar sürüyor

Samatya’da neler oluyor? Samatya’da ev işaretleme olayları ve ırkçı saldırılar sürüyor
Yorum Yap

Samatya’da ev işaretleme olayları ve ırkçı saldırılar sürüyor

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Hüda KAYA, İstanbul Fatih ilçesi Samatya semtinde Ermeni vatandaşlarımıza yönelik saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından
yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi iletti.

Soru önergesinde şunlar ifade edildi:

“Geçen hafta içinde İstanbul Fatih ilçesi Samatya semtinde daha önce evi işaretlenen Ermeni bir vatandaşımıza yönelik bir saldırı daha gerçekleşmiştir. Söz konusu saldırı sırasında ‘Bu daha başlangıç’ şeklinde sözlü ifadelerin ve yazılı tehditlerin olması mahalle halkının endişelerini artırmaktadır. Bu saldırıdan sonra da Samatya’da Ermeni vatandaşlarımızın evleri hala işaretlenmeye devam edilmektedir ve mahallede can güvenliği tehlike altındadır.

Bu bağlamda;

1- Saldırganların kimliği hakkında araştırma var mıdır ve ne aşamadadır?

2- Bu tür saldırıları engellemek için bakanlığınız tarafından önleyici çalışmalar var mıdır?

3- Bakanlığınız, Samatya’da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama noktasında ne gibi önlemler almıştır veya almayı düşünmektedir?

4- Ermeni evlerinin işaretlenmesi ile gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir soruşturma açtı mı? Açtıysa soruşturma hangi aşamadadır?

5-Bugüne kadar Ermeni vatandaşların evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?

6- Ermeni vatandaşlarımızın Samatya’da uğradığı ırkçı saldırılara karşı alınan önlemler nelerdir?

7- Hükümet yetkililerinin azınlıklara karşı kullandığı aşağılayıcı ve öteleştirici dil bu saldırıların artmasında rol oynamış mıdır?

8- Farklı etnik ve inançtan olan vatandaşlarımızın yurdumuzda huzur ve güvenle yaşayabilmeleri için Devlet görevlilerinin ayırımcı ve nefreti artıran dil ve politikalarını değiştirme ve dönüştürmesi hakkında ne çalışmalar öngörülmektedir?”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: