Sanatçı Cevdet Bağca: “Sanat, geniş kitlelere ulaşmanın, kazanmanın en etkili yollarındandır”

Sanatçı Cevdet Bağca: “Sanat, geniş kitlelere ulaşmanın, kazanmanın en etkili yollarındandır”

Sanatçı Cevdet Bağca ile yaşamın içinden ve sanatı konuştuk:

“Aşk planlayarak yaşanmaz”

Sanat yaşamınız boyunca sizi konser esnasında etkileyen, duygulandıran bir olayla karşı karşıya geldiniz mi?

Cevdet Bağca: Birçok konserde birçok kez duygusal anlar yaşarım, gerek kendi yaşadıklarım gerek şarkıların öyküleri, gerek izleyen birinin bildiğim ama o an oradakilerin bilmediği öyküleri duygulandırır beni. Ama çok çok duygulandıran bir öykü bir; Adana konserinde lösemili çocuklarla beraber şarkı söylemekti, en azından dünyaya bakışımı derinden etkilemiştir ve bana çok olumlu katkıları olmuştur.

Bir sanatçıya sorulacak sorular arasında aşk da yer alır. Şarkı ve türkülerinizi sahnede ya da çekim sırasında söylerken o an aklınıza gelen ve unutamadığınız aşk var mı? Sevgilinin gözlerinin içine bakarak şiir okumayı mı, şarkı söylemeyi mi tercih edersiniz?

Cevdet Bağca: Aşk derin anlamlı ve zor bir pratiktir ama planlayarak yaşanmaz, spontone gelişir, hesapsız kitapsız bir mevzudur, çok ve derin yaşamakta fayda vardır. Doktor reçetesi gibi oldu.

Türkiye günden güne dünyadan soyutlanır durumda. Bir sanatçı gözüyle Türkiye’de sanatın düştüğü durumu nasıl değerlendirirsiniz?Dinleyiciler açısından emek kavramını göz önüne aldığımızda emeğinizin karşılığını aldığınızı düşünüyor musunuz?

Cevdet Bağca: Sanat geniş kitlelere ulaşmanın, kazanmanın, dönüştürmenin en etkili yollarından biridir. O yüzden iktidarların sıkça müdahele ettiği, manipülasyon aracı olarak kullandığı, yeni bir kuşak yaratma projesi olarak kullandığı oldukça büyük bir endüstridir. Bizim gibi ülkeler bu yüzden birçok muhalif, yetenekli, cesur, yiğit sanatçının dramatik- trajik öyküleriyle doludur. Geriye bakarsanız Nazım’ın hikayesiyle Ahmet Abi’nin hikayesi arası zamanda binlerce bedeller ödemiş sanatçı anımsarsınız ki her bir hikaye derin hikayeler, her biri ağır bedeller hikayesidir.. Öte yandan hep iktidar nimetlerinden yararlanan her yerde ve her gün gördüğünüz sanatçılar da çoktur; uzadı biliyorum, kısacası ben sanatı bir mücadele biçimi olarak görüyorum, iyiden ve güzelden umuttan ve onurdan yana bir mücadele biçimi. ‘Yaşasın özgür sanat!’

“Sana olan sevdam” en sevilen türkülerinizden. Toplumun sosyal ve kültürel yapısını göze alarak bu size toplumun en çok hangi özelliğini anlatır?

Cevdet Bağca: “Bilesin” şarkısının benim okuduğum versiyonu sevgili dostum Seyduna’yla ortak ama emeğin çoğunun ona ait olduğu bir çalışmadır. Sadeliği, samimiyeti, içtenliği çok etkili olmuş, benim hayatım da dahil birçok insanın yaşamına dokunmuş bir eserdir. Samimiyettir.

Bir sanatçı arkadaşınızla yaşadığınız en güzel anınızı nedir?

Cevdet Bağca: Benim çok değerli ve oldukça fazla dostum vardır. Her yan yana gelişimiz önemli hatıralardır benim için, bu yüzden çok özel anılar, paylaşamam, birini anşatırsam diğerine haksızlık yapmış olurum…

Ali Haydar Çelebi

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: