Sarraf: ” Teoride, mahkemede bana yardımcı olacak durumlar, Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar verebilir”

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi Rıza Sarraf, ABD’de bir kez daha yargıç karşısına çıktı. Sarraf: ” Teoride, mahkemede bana yardımcı olacak durumlar, Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar verebilir…ortaya çıkabilecek çıkar çatışmaları konusunda bilinçli olarak haklarımdan feragat ediyorum.”

 

Sarraf, mahkeme salonuna girdiğinde izleyiciler arasında bulunan aile avukatı Şebnem Eriş’e “Kötü mü” diye sordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği Konutu’na gelen Eriş, Zarrab’n sorusunu “Yok” diye yanıtladı.

Çok sayıda Amerikalı gazetecinin de izlediği duruşmada yargıç Richard Berman, Sarraf’ın avukatları eski New York belediye başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD adalet bakanı Michael Mukasey’in davadaki rollerini sorguladı.

Giuliani ve Mukasey’nin Erdoğan’la görüştükleri Türkiye’ye gezilerini de sorgulayan Berman, bu görüşmelerin Sarraf için dava sürecinde ‘ayrıcalık’ yaratıp yaratmayacağının açıklığa kavuşmasını istedi.

Giuliani’nin danışman olarak hizmet verdiği Greenberg Traurig firmasının, ABD’de Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilciliğini yapmasının gerçek bir çıkar çatışması olup olmadığını sorgulayan Berman, Sarraf’tan bunun farkında olup olmadığını anlatmasını istedi.

Sarraf, “Greenberg Traurig’in Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğinden dolayı, mahkumiyet sonrası temyize başvuru seçeneğinden feragat mı ediyorsunuz?” sorusuna Türkçe olarak şöyle yanıt verdi: “Sayın hakim, Greenberg Traurig hukuk bürosunun Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ettiğini anlıyorum. Teorik olarak bana yüklenen suçlar konusunda, bu durumda benim ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarları farklılık gösterebilir. Teoride, mahkemede bana yardımcı olacak durumlar, Türkiye Cumhuriyeti’ne zarar verebilir ya da benim savunmamı olumsuz etkileyebilir. Greenberg Traurig firmasının beni savunmayı sürdürmesini istiyor, ortaya çıkabilecek çıkar çatışmaları konusunda bilinçli olarak haklarımdan feragat ediyorum.” 

Giuliani ve Mukasey’le çalışmaya devam edip etmek istemediği sorusuna “Kesinlikle” diyen Sarraf, Berman’ın sorularını “Evet anlıyorum”, bazılarını da aynı anlama gelen İngilizce sözcüklerle yanıtladı.

 

diken

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: