Son Dakika Haberler

Sayı arttı: 20 yeni üniversite açılmasını öngören tasarı kabul edildi

Sayı arttı: 20 yeni üniversite açılmasını öngören tasarı kabul edildi
Yorum Yap

Sayı arttı: 20 yeni üniversite açılmasını öngören tasarı kabul edildi

Dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edildi.

Milliyet’ten Ayşegül KAHVECIOĞLU’nun haberine göre;
Türkiye’deki 10 üniversiteyi bölerek önemli bazı fakültelerin yeni kurulacak 15 yeni üniversiteye bağlanmasını içeren yasa tasarısı, TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşüldü. AKP’li vekillerin hazırladığı önergelerin gündeme getirildiği komisyon toplantısında, “bölünecek üniversite” listesine, Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin de eklenmesi önerildi.

Bölünen üniversitelerle Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kurulması plan dahilinde.

Bölünmesi planlanan Gazi Üniversitesi’nin tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi “sağlık fakülteleri”nin Gazi Üniversitesi kapsamında kalması da görüşülüyor.

Yapılması planlanan çarpıcı değişikliklerden biri de, İstanbul Üniversitesi’nden ayrılması planlanan Çapa Tıp Fakültesi yerine yine İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ayrılarak yeni bir üniversite olarak eğitim öğretime devam etmesi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)