Selahattin Demirtaş için özel yetkili heyet kuruldu

Selahattin Demirtaş için özel yetkili heyet kuruldu…

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Masuni Karaman, müvekkilinin dosyasına bakmak için özel yetkili bir heyetin kurulduğunu açıkladı.

HDP lideri 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu.

‘Özel yetkili heyet kurulduğunu söyleyebiliriz’

Avukat Karaman, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nin Demirtaş’ın dosyasının 6-8 Ekim Kobane olaylarıyla birleştirilmesinin söz konusu olmayacağına ifade etmişti. Avukat Karaman bu kararı hatırlatarak,  “Bu karar üzerine dosya Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş. Burada duruşmaya hazırlık işlemlerini görmeyi bekliyor. Duruşma günü de verilmiş değil. Demirtaş bugün itibariyle özel yetkili mahkemelerde yargılanmıyor gibi görülebilir. Ankara 19’unca Ağır Ceza Mahkemesi iki heyetli bir mahkemedir. Bu iki heyetten birisi Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yetkisinde olan tüm dosyalara bakarken, 2’inci heyet özel yetkilerle donatılmış sadece darbeye karışan askerlerle ilgili açılmış dava dosyalarına bakan bir heyettir. Sayın Demirtaş’ın dosyası da 2’nci heyete verilmiştir.” dedi.

Karaman, bu sebepten dolayı Demirtaş için özel yetkili bir heyetin kurulduğunu söyleyebileceğini belirtti.

“Bir devletin, 16 ilinde süren yargılamalara ‘Ben Demirtaş’ı götüremiyorum, güvenlik zaafiyeti var’ demesi, bir acizliktir.”

SEGBİS’le ifade vermeyi reddeden ve bu yüzden duruşmalara katılmayan Demirtaş’ın mahkemeye katılmama nedenlerinden biri olarak ‘Masraf’ın öne sürüldüğünü kaydeden Karaman şu ifadeleri kullandı: Yargılama masrafı, usul ekonomisi, güvenlik gibi konular egemen devlete yakışmayan hususlardır. Sayın Demirtaş’ı Edirne’den Diyarbakır’a getirmeninin masrafı mı, bu mu devleti zorluyor? Açıkça ifade ediyoruz; yargılama masrafı söz konusu ise hepsini biz karşılamaya hazırız. Biz buna muktediriz. Devlet muktedir değil midir, bilemiyorum. Bu çağrımızla bu gerekçe ortadan kalktı. Güvenlik meselesi keza öyle. Bir devletin, 16 ilinde süren yargılamalara ‘Ben Demirtaş’ı götüremiyorum, güvenlik zaafiyeti var’ demesi, bir acizliktir.”

Diken

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: