Seyda Kesikoğlu’nun kaleminden ‘Gerçeğe Ağıt’: Bir şizofrenin gözünden adına ‘dipsiz kuyu’ denilen dünya

Seyda Kesikoğlu’nun kaleminden ‘Gerçeğe Ağıt’: Bir şizofrenin gözünden adına ‘dipsiz kuyu’ denilen dünya

Seyda Kesikoğlu’nun kaleme aldığı Gerçeğe Ağıt ile gerçek dünya arayışında bir yolculuğa çıkacaksınız.

2016 yılında Gaia Yayınları’ndan çıkan Gerçeğe Ağıt, gerçeği arayan bir şizofrenin gözünden şizofreniyi ve adına dipsiz kuyu denilen dünyayı anlatıyor.

İnsan aklı kimi zaman yeryüzünde cennetler yaratmaya muktedirdir, kimi zaman da cehennem kuyusuna dönüşüverir. İsminden nefret edecek kadar aklında kendi cehennemini yaratmış olan Serdar, içine düştüğü o dipsiz kuyudan bir çıkış yolu aramaktadır. İşte tam o sırada, kendisine zayıf ve narin bir el uzanır. Şimdi her ikisinin de önlerinde iki yol vardır:

Ya içine düştükleri o dipsiz kuyuyu, el ele verip cennete çevirecekler ya da cehenneme dönüşmesini izleyecekler.

Kuyudan çıkış ise çok zor, çünkü o dipsiz kuyunun adına dünya deniyor.

Gerçeğe Ağıt okuyucuyu hayalle gerçek arasında bireysel bir kara ütopyaya yolculuk etme cesaretini göstermeye çağırıyor. Bu kara ütopyaya kimisi şizofreni diyor.

Kitap boyunca bir şizofrenin gözünden sanrıların labirentleri arasında gerçeğin ne olduğu bulunmaya çalışılıyor, kahramanımız yolunu kaybedince de gerçeğe sayfalarca süren uzun ve duygu yüklü bir ağıt yakmakla yetiniyor ve gerçeğin ne olduğu okuyucunun yorumuna bırakılıyor.

Kitap, gerçeğin ne olduğu konusunda net bir şey söylemese de, şizofreniyi tam anlamıyla bir şizofrenin gözünden anlamak için eşsiz bir yol gösterici olmaya aday.

kaynak: Gaia

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: