Sezgin Tanrıkulu Kuruköy’de yaşananları Başbakan Yıldırım’a sordu

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kuruköy ile ilgili iddiaları Twitter’da paylaştığı bir fotoğrafla ve mecliste yaptığı bir konuşmayla gündeme taşıdı.

Mardin Nusaybin’e bağlı Kuruköy’ de günlerdir devam eden sokağa çıkma yasağı ve bölgenin abluka altına alınmış olması hali köyden gelen haberlerle endişe veren bir hal aldı. Sosyal medyada yer alan işkence ve infaz fotoğrafları ile milletvekillerinin köye ulaşımına izin verilmediğine dair gelen bilgiler köye dair endişeleri arttırdı.

 

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne bağlı Kuruköy’de köylülerin yoğun baskı altında tutuldukları ve işkenceye maruz kaldıkları iddialarını tekrar gündeme getirerek Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Tanrıkulu, Kuruköy’de 10 Şubat – 20 Şubat 2017 tarihleri arasında köylülerin yoğun bir baskı altında tutuldukları ve işkenceye maruz kaldıkları iddialarını hatırlatarak, “Bugüne kadar Kuruköy’de yaşananlar konusunda kamuoyunu aydınlatıcı, özellikle köydeki yaşlı, çocuk ve hastalarla ilgili kaygıların giderilmesi konusunda AKP Hükümeti tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

 

Tanrıkulu’nun, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesi

1. Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat – 20 Şubat 2017 tarihleri arasında köylülerin yoğun bir baskı altında tutuldukları ve işkenceye maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur?

2. İddialar doğru ise, Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat – 20 Şubat 2017 tarihleri arasında köylüleri yoğun bir baskı altında tutan ve köylülere işkence uygulayanlar kimlerdir?

3. Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de 10 Şubat – 20 Şubat 2017 tarihleri arasında kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Hayatını kaybedenler arasında Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de yaşayan köylülerin olduğu iddiası doğru mudur?

4. Nusaybin’e bağlı Kuruköy halkının temel gıda maddelerine ve sağlık hizmetine erişimi konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa, gerekçesi nedir?

5. Köylülere toplu veya teker teker işkence yapıldığı, evleri basılıp hakaret edildiği iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

6. Anılan iddialar doğru ise, Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de yaşayan köylülere toplu veya teker teker işkence yapan ve evlerini basıp hakaret eden kişi ya da kişiler kimlerdir?

 

 

Tanrıkulu, Kuruköy’de yaşananları ve OHAL sürecinin bahane edilerek yapılan  ‘insan hakları’ ihlallerini meclise taşıdı:

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: