Nerede ‘yeşil’ varsa göz diktiler. Sıra Gölcük’te! Bolulular ‘Gölcük imara açılamaz’ diyecek.

Nerede ‘yeşil’ varsa göz diktiler. Sıra Gölcük’te! Bolulular ‘Gölcük imara açılamaz’ diyecek.

Gölcük Tabiat Parkı’nın özel işletmeye açılmasına Bolulular itiraz ediyor: Pazar günü Gölcük’ün çevresinde el ele zincir oluşturarak ‘Gölcük imara açılamaz’ eylemi yapılacak.

Doğal güzellikleriyle hayranlık uyandıran Gölcük Tabiat Parkı’na dağ köşkü, 25 bungalov ve göl gazinosu yapılması için 19 Aralık’ta ihale açılacağının ve doğa harikası parkın 22 yıllığına özel işletmeye verileceğinin duyurulması üzerine çevreciler eyleme hazırlanıyor.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre projenin gündeme gelmesiyle beraber Bolu Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mimarlar Odası, Eğitim-Sen, Türk Kadınları Birliği yöneticileri konuyla ilgili harekete geçmek için toplantı düzenledi.

Sivil toplum yöneticileri Bolu halkını parkın kurtarılması için pazar günü Gölcük’te buluşmaya çağırma kararı aldı.

Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay “Salı günü yapılacak ihalenin derhal iptal edilmesini istiyoruz. Bunun için dün yaptığımız toplantıda ihalenin iptali için çok sayıda bireysel dava açılması kararı alındı. Pazar günü sadece Bolu halkını değil, İstanbul, Ankara başta olmak üzere Gölcük’ü seven herkesi Bolu’ya davet ediyoruz. Bolu halkına çağrımızı el ilanları, kentin önemli yerlerine asılacak afişler ve telefon mesaj zinciriyle duyuracağız” dedi.

Projeye göre, park içinde bulunan Gölcük göl gazinosu da ihale kapsamında yer alacak ve bir yıl içinde yeni işletmeciye geçecek. Göl kenarında bulunan restoran da yıkılıp yerine 19 odalı butik otel yapılacak. Dağ köşkü ve bungalovlar için 16 aylık inşaat süresi öngörülürken, gölün çevresi tamamen rekreasyon alanı olarak düzenlenecek.

Proje kapsamında Gölcük çevresiyle ormanın içine 5’er kilometrelik patikalar yapılacak. Ayrıca Gölcük ve bağlı olduğu Karacasu beldesi arasında 1,5 kilometre uzunluğunda dağ kızağı ve 3 kilometrelik teleferik hattı kurulacak.

Bolu’da daha önce de Köroğlu dağlarının eteklerinde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi ile Karacasu Termal Turizm Merkezi arasında kalan, içinde orman arazilerinin de bulunduğu yaklaşık 51 bin 450 hektarlık (yaklaşık 40 bin futbol sahası) yeşil alan ‘Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ ilan edilerek imara açılmıştı. (Kaynak: Diken)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?