Sırrı Süreyya Önder: ‘7 Haziran havası teneffüs ediliyor’

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 16 Nisan’da yapılacak ‘başkanlık sistemi’ referandumuyla ilgili tahminlerini açıkladı. Referandumda  ‘Evet’ oyu oranını yüzde 40-42 olarak tahmin ettiğini belirten Önder,                 ‘7 Haziran havası teneffüs ediliyor’ dedi.

Dihaber’den Kenan Kırkaya ve Salman Özeryüz’e konuşan HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, referandum öncesi çalışmalarına geniş katılım olduğunu belirterek AKP’nin tek başına iktidar olabilecek çoğunluğa ulaşamadığı 7 Haziran 2015’te genel seçimlerini hatırlatarak  ‘7 Haziran havası’nın teneffüs edildiğini söyledi.

Önder, referandumda ‘Hayır’ çıkması halinde 7 Haziran seçimleri sonrası gibi ‘sonuçların kabul edilmeyeceği ve başka şeylerin devreye gireceği gibi bir korku yaratıldığı’ hakkındaki soruya ise şu yanıtı verdi: “Her sonuç yeni ve birçok seçenekli yolları önümüze getirir. Deneyim kazanan bir tek muktedirler değil, biz de yaşadığımız süreçlerden önemli sonuçlar ve dersler çıkarıyoruz.”dedi.

Önder, sonuçlardan ‘Hayır’ın  çıkacağından emin olduklarını söyleyerek şunları ekledi:

‘Hayır’ın bir sonraki gününü nasıl örgütlememiz gerektiğini, hem yol gösterici olmak, hem demokratik siyaseti örgütlemek ve buna öncülük yapmak istiyoruz”

“Milliyetçilik ve savaş adına ne gerekiyorsa denendi. ‘Hayır’ denmesi bütün bu denemelere ‘Hayır’ anlamına gelecek, savaşa ‘Hayır’ demek olacak. O yüzden barışı örgütlemek bizim sorumluluğumuzdur.”

%d blogcu bunu beğendi: