Skandal: 6. Sınıf öğrencilerinin karikatürdeki ‘el işareti’ni yorumlamaları istendi

Eğitimde skandalların ardı kesilmiyor: 6. Sınıf öğrencilerinin karikatürdeki ‘el işareti’ni yorumlamaları istendi

Altıncı sınıf çocuklarına okutulacak Türkçe kitabında yer alan bir karikatür alay konusu oldu. Çizeri ise duruma tepkili.

 

Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi müfredat tartışmalarının yaşandığı şu günlerde, altıncı sınıf Türkçe öğrenci çalışma kitabında yer alan ve izinsiz kullanılan Selçuk Erdem’e ait bir karikatür tartışmaları alevlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayından geçerek beş yıl süreyle ders kitabı kabul edilen kitapta, buzul parçasına çıkan kutup ayısının kendisinden yardım isteyen bir adama el hareketi yapması tasvir ediliyor.

Kitabın 13’üncü sayfasından bulunan karikatür için ‘Karikatürü yorumlayalım’ ibaresi de eklenmiş.

Çalışmada öğrencilerin karikatürün iletisi üzerinde düşünmesi ve düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşması da isteniyor.

‘Kitap toplatıldı’

 

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, önceki yıllarda da öğrencilerin ‘milli ve manevi değerlerini olumsuz yönde etkileyebilecek’ örnekleri gördüklerini söyledi.

Demir, eleştirilerini şöyle sıraladı: “Bu konularda gerekli mercileri her defasında uyardık. Güncellenen müfredat ve ihale süreçleri, basım ve dağıtım süreçleri de düşünüldüğünde bu türden hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bu konuda hassasiyetimizin en üst düzeyde olması gerekmektedir. Milli Eğitim yetkililerinden kitabın toplatıldığı bilgisini aldık. Ancak bu durum çözüm değildir. Kitap konusunda ne kadar hassas davranmamızın gerektiğine dair net bir örnektir. Zaman içerisinde eksiklerin tamamlanacağını düşünüyorum. Kitap inceleme komisyonlarında görev yapacak arkadaşlarımızın seçiminde özen göstermemiz gerektiği anlaşılıyor.”

Çizer Selçuk Erdem ise kendisinden izin alınmadığını kaydetti.

 

(Diken)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: