Skandal operasyon: ABD, IŞİD komutanlarını kuşatma altındaki Deyrizor’dan çıkardı

Skandal operasyon: ABD, IŞİD komutanlarını kuşatma altındaki Deyrizor’dan çıkardı

ABD’nin Suriye ordusunun Deyrizor’a ilerleyişinin sürmesi sebebiyle IŞİD’in yaklaşık 20 saha komutanını üç yıldır IŞİD’in kuşatması altında olan Deyrizor’dan geçen ay tahliye ettiği ve komutanları Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir yere götürdüğü iddia edildi.

ABD’nin, üç yıllık IŞİD kuşatmasının önceki gün Suriye ordusu tarafından kırıldığı Deyrizor kentinden 20’den fazla IŞİD komutanını geçen ay tahliye ettiği öne sürüldü. İddia, Rus sitesi Sputnik’e konuşan bir ‘askeri-diplomatik’ kaynak tarafından ortaya atıldı. ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon suçlamayı reddetti.

Sputnik’in kaynağı, “Suriye askerlerinin ağustos sonunda doğuda başarıyla ilerlemesi sırasında, ABD özel kuvvetleri destekli bir dizi IŞİD saha komutanı, deneyimlerinin başka amaçlarla kullanılması için Deyrizor’dan çıkarılıp daha güvenli bölgelere götürüldü” dedi.

‘SURİYE’NİN KUZEYİNE TAŞIDILAR’

Kaynağın iddiasına göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopter 26 Ağustos günü Avrupa kökenli iki IŞİD saha komutanını ve ailelerini gece saatlerinde, Deyrizor’un kuzeybatısındaki bir noktadan aldı. İki gün sonra da yine Amerikan ordusuna ait helikopterler 20 komutan ve militanları Deyrül Zor’un güneydoğusundan alarak Suriye’nin kuzeyine taşıdı.

Kaynak, bu gelişmenin Suriye ordusunun Deyrizor’daki kuşatmayı kırmasına yardımcı olduğunu da öne sürdü: “Komutanlarını Amerikalılar yüzünden kaybeden militanlar örgütlü hareket etmeyi bırakıp diğer IŞİD birimlerine katılmak için pozisyonlarını terk etti. Bu da Suriye ordusunun harekâtının başarısına katkı sağladı.”

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: