Soğuk su içmenin faydaları

Soğuk su içmenin faydaları

Soğuk su içmek ya da soğuk duş almak metabolizmayı hızlandırıp vücudunuza ekstra kalori yaktırıyor!

Soğuk su, kalori yaktırıyor. Peki nasıl?

Basitçe açıklamak gerekirse vücudumuz normal ısısı olan 37 dereceyi koruyabilmek adına, daha soğuk hissettiği her şeyi ısıtma eğiliminde bulunuyor. Sonuç olarak bu ısıtma işlemini gerçekleştirebilmek için de kalori harcamak zorunda kalıyor. Bir başka deyişle ne kadar soğuk yer, içer ve ne kadar çok soğuğa maruz kalırsak, vücudumuz da o denli fazla kalori yakıyor. Vücudumuz tıpkı yiyecekleri belli bir derecede tutmak için elektrik harcayan buzdolabı gibi, kendini 37 derecede tutmak için enerji harcıyor. Metabolizmamız bu enerjiyi vücuttaki yağları yakarak sağlıyor.

Soğuk hatta daha da iyisi buzlu su içmek bedenimizin vücut ısısını sabit tutma prensibini bozduğu için metabolizmamızı harekete geçirerek bize kalori yaktırıyor. Örnek vermek gerekirse 450-500 ml’lik soğuk su bize hiç bir egzersiz yapmadan 18-20 kalori yaktırıyor. Yarım litre soğuk suyun dahi bize 20 kalori yaktırdığını göz önünde bulundurursak, soğuk su ile duş almak ya da düşük ısılı bir havuzda yüzmek bize aynı prensiple çok daha fazla kalori yaktıracaktır. Ancak soğuk karşısında dirençsiz bir bünyeye sahipseniz ya da daha önce soğuktan kaynaklandığı kesin olan bir hastalığa kronik olarak sahipseniz size dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Kilo vermek için çaba harcarken sağlıksız bir bünyeye kavuşmayı kimse istemez.

Soğuk Suyla Duş Almak Faydalı mı? – Soğuk Suyla Duş Almak Zayıfaltır Mı?

Bu konuda yapılan araştırmalar hala kısıtlı olsa da çoğu bilim adamı her gün 3 dakika civarında soğuk su ile duş almanın vücuttaki beyaz kan hücrelerini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğunu söylemekte. Beyaz kan hücreleri bilim dünyası ve doktorlar tarafından vücudun savaşçı askerleri olarak kabul görmekteler. Vücudun zararlı enfeksiyon, bakteri ve mikroorganizmalarla savaşmasında büyük öneme sahip olan beyaz kan hücrelerinin sayısal olarak çoğalması, daha önce de belirtildiği gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına geldiğinden insan bedeni için oldukça faydalı.

Tüm bunların yanı sıra soğuk suyla alınan duş ya da yüze çarpılan buzlu su bizi harekete geçirecek ve daha enerjik hissettirecektir. Tabi her şeyde olduğu gibi bunda da bilimsel bir açıklama yapmak mümkün. Vücudumuzu saran derimizin hemen altında, beynimize düzenli olarak çevre hakkında sinyaller yollayan sensörler bulunmakta. Soğuk su gibi vücut ısının çok altında bir ısıyla aniden karşılaşan bu sensörler, hemen beyne bunu iletmekte ve beyin bu ani duruma adrenalin pompalayarak dolayısı ile kalp ritmimizi hızlandırarak karşılık vermektedir. Yüzünüzü soğuk suyla yıkamaya karar verdiğimiz zamanlarda ya da duşta iken suyun ani bir biçimde sıcaktan soğuğa geçtiği esnada, birden haykırarak sizi havaya fırlatan o ani sıçramanın sebebi işte tam olarak bu mekanizmadır.

Düzenli olarak buzlu su ile yüzlerini yıkayan bayanların ciltlerinin daha parlak ve gergin olması da, soğuk suyun bilinen etkilerinden biridir. Bunun nedeni soğuk suyun özellikle yüz ve burun kısmımızda bulunan gözenekleri küçültmesidir. Hem cilt güzelliği hem de güne daha zinde başlamak için soğuk su altında duş almaya cesaretiniz yoksa dahi, her sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkamak iyi bir başlangıç gibi görünüyor.

1

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?