#SomaDavası’nda büyük patronun beraati, diğer sanıkların aldığı ceza isyan ettirdi

#SomaDavası’nda büyük patronun beraati, diğer sanıkların aldığı ceza isyan ettirdi

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciasının Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ceza davasında mahkeme heyeti bugün kararını açıkladı. Daha önce 9 Temmuz Pazartesi günü açıklanacağı duyurulan ancak mahkeme heyetindeki hakimlerden birinin rahatsızlığı nedeniyle ertelenerek bugün görülen davada karar çıktı. Karar, aileleri isyan ettirdi.

Mahkeme öncesinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi önünde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Davaya maden şehidi ailelerinin yanı sıra, STK’ler ve siyasiler büyük ilgi gösterdi. Duruşma öncesi aileler ve STK üyeleri salona iki ayrı güvenlik noktasından tek tek aranarak alındı.

Kararını açıklayan mahkeme tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ı 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru’yu 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’i 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’yı 22 yıl 6 ay, maden mühendisi Ertan Ersoy’u 18 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum etti.

Davayı CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, HDP İstanbul milletvekilleri Ahmet Şık, Erkan Baş ve Oya Ersoy, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, HDP Hatay Milletvekili Barış Atay ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da takip etti.

DURUŞMA SALONUNDA ALKIŞLI PROTESTO

Mehmet Ali Günay Çelik’in kararı okunurken avukatlar mahkemeyi protesto ederek ailelerin yanına geçti. Kararları beğenmeyen madenci aileleri de alkışlı protestoya başladı. Polis kalkanlarla ailelerin önünü set kurdu. Madenci ailelerinden fenalık geçirenler oldu. Protestonun büyümesi üzerine mahkeme başkanı sanıkları duruşma salonundan çıkardı. Madenci yakınları Mahkeme Heyeti’ne “Kendi çocuklarınız ölseydi böyle mi yapardınız?” diye tepki gösterdi. Mahkeme heyetindekiler cübbelerini çıkarıp zorunlu araya giderken ‘yuh’ sesleri ve alkışlarla protesto edildi. Avukatlar “Hiçbir yere gitmiyoruz. O kararı yüzümüze okuyacaklar” diyerek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı.

SOMA A.Ş ESKİ PATRONU ALP GÜRKAN’A BERAAT

Aranın ardından mahkeme heyeti Soma A.Ş. eski patronu Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında beraat kararı verdi. Soma katliamı davasının 21. duruşmasında savcılık şirketin eski patronu Alp Gürkan’ın tutuklanmasını talep etmişti.

Diğer sanıklara verilen cezalar şöyle:

Mehmet Ali Günay Çelik’e 13 yıl hapis, iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Haluk Evinç, Hilmi Karakoç, Hüseyin, Mehmet Erez ve Fuat Ünal Aydın’a 10 yıl hapis iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Murat Bodur’a iyi hal indirimi de uygulanarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

AİLELER ÖFKELİ

Davanın karar açıklanmasıyla sona ermesinin ardından dışarı çıkan aile ve avukatlar karara öfkelerini dile getirdi. Avukatların ve ailelerin yaptığı açıklama sonrası HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de kısa bir konuşma yaparak karara tepki gösterdi.

Özel, davayı tüm detayları ile bilen hakimin tehditlerle susturulmaya çalışıldığını, susturmak ve vicdani bir karar vermesini önlemek için hakimin atama yolu ile davadan uzaklaştırıldığını söyledi. Özel, özetle “Davacı ailelerin avukatlarının tutuklanması, değiştirilen ifadeler, hakimin gönderilmesi gösteriyor ki bu çok zengin avukatlar hukuku değilse de kazanmanın yolunu iyi biliyorlar” dedi.

YENİ BİR YOL HARİTASI, EYLEM PLANI

Aile, avukat ve davaya destek veren STK’ler, dava kararını değerlendirerek yeni bir yol haritasının belirlenmesi için forum düzenlemek üzere mahkemeden ayrıldılar.

FACİA NASIL YAŞANMIŞTI?

Manisa’nın Soma ilçesinde, Soma Holding’e bağlı Soma Kömürler İşletmeleri’ne ait maden ocağında 13 Mayıs 2014’te saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın nedeniyle 420 metre derinlikte bulunan 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla doldu. Bu sırada madende bulunan 800’e yakın işçi mahsur kalmış ve faciada 301 işçi hayatını kaybetmiş, 486 işçi ise yaralanmıştı. 162 işçi de madenden sağ olarak kurtarılmıştı.

Soma faciasının bilirkişi raporu facianın önlenebileceğini ortaya çıkardı.

AİLELER ADALET NÖBETİ TUTTU

Soma faciası davasında 9 Temmuz’da açıklanması beklenen karar, son dakikada bugüne ertelenmişti. Ertelenmeye tepki gösteren aileler, Akhisar Mahkemesi’nin önünde iki günlük adalet nöbeti tuttu

Kaynaklar: Cumhuriyet- Özgürüz

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: