Son 200 yılda Dersim ve "4 Mayıs 1937 Tenkil (Topyekün yok etme) kararı" / Celal TURNA - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Son 200 yılda Dersim ve “4 Mayıs 1937 Tenkil (Topyekün yok etme) kararı” / Celal TURNA

Son 200 yılda Dersim ve “4 Mayıs 1937 Tenkil (Topyekün yok etme) kararı” / Celal TURNA
Yorum Yap

Son 200 yılda Dersim ve “4 Mayıs 1937 Tenkil (Topyekün yok etme) kararı”

Aslında Osmanlı Dersim’de toplu katliamlarına 1514’te Yavuz’la başlamıştır. 1800’lerin ilk yarısında 2. Mahmut’la sürdürmüş, onun oğlu Abdülmecid’in 1839’da ilân ettiği Tanzimat Fermanı ile de sistemli asimilasyona geçilmiştir.

Abdülmecid, Bulgaristan’ı yakıp-yıkan en zalim paşasını (Fazlı Ferit) 1853’te Dersim’e sefere yollar. Kemaliye üzerinden Ovacık’a yürüyen Fazlı Ferit’in ordusu 2 gün içinde püskürtülür.

Fazlı Ferit, Saray’a savunma raporu yazar. Ve der ki “O ORMANLAR ORADA VAR OLDUĞU SÜRECE… DERSİM’DE ASKERİ BAŞARI MÜMKÜN DEĞİLDİR”.

Yenilgisinin kabahatini ormanlara yükler.

Ve bir de öneri de bulunur; “Dersim’de askeri harekâtların kolaylıkla yapılabilmesi için Munzur Vadisi başta olmak üzere tüm vadilerine blok havuzlar (barajlar) yapmalıyız”.

Böylece ‘güvenlik’ gerekçesiyle ormanların yakılması ve barajların yapılması fikirlerinin temelleri atılmıştır.
Bu fikirler daha sonra hazırlanan GİZLİ DERSİM RAPORLARINDA hep tekrarlanmıştır. Cumhuriyet Dönemi’nde, 12 Eylül’den sonraki dönemde de, günümüzde de bu politikalar gaddarca sürdürülmektedir.

Asimilasyon politikaları, Abdülmecid’in oğlu 2. Abdülhamit zamanında daha da hız kazanmıştır. Eğitim, askeri ve idari birçok ‘tedbir’ alınmaya çalışılmıştır. Hozat merkezli DERSİM VİLAYETİ ihdas edilmiş, Hamidiye Alayları kurulmuş, Kabataş’ta açılan Aşiret Mektebine Dersim’den de öğrenci kaydetmişlerdir.
Buradan mezun olan en tanınmış Dersimli, Hasan Hayri Kangozade ile Ramiz Tan’dır. Meclis-i Mebusan’da ve Ankara’da açılan 1. Meclis’te milletvekilliği yapmışlardır.

Yine Abdülhamid, Dersim’de Milisler (işbirlikçi yereller) oluşturmuştur. Ayrıca ileri gelen Aşiret liderlerini Yıldız Sarayı’nda ağırlamış, çeşitli hediyeler vermiştir.
Kimi Aşiret Reislerine AĞA’lık mühürleri dağıtılmıştır.

İttaat-Terakki iktidarı, Ermeni Soykırımı ve Koçgiri kırımını gerçekleştirmiştir.

1915 Ermeni Soykırımında Enver ve Talat Paşa’lar ile Şükrü Kaya isimleri; Koçgiri’de Sakallı Nurettin Paşa ve Topal Osman gibi katiller ön plandadır.

1937-38 Dersim Katliamının Kor-Komutanı olan Abdullah Alpdoğan, Sakallı Nurettin’in damadıdır. Ermeni olaylarının ‘ideoloğu’ olan Şükrü Kaya, Dersim Katliamının da ‘beyin takımı’ndadır. 1930’lu yılların değişmez İçişleri Bakanı ve parti genel sekreteridir.

Not: Yazı uzun olduğu için ‘4 Mayıs TENKİL KARARI’ kısmını bir sonraki yazıya bırakıyorum. Çok ilginç bilgilerle karşılaşacaksınız.

Celal TURNA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: