Son KHK ile yapılan Alevi kıyımı… Cuma ERÇE: “Biz Aleviler Korkuyu Kerbela’da Bıraktık!”

PİR Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Cuma Erçe, Tarsus Akdeniz Gazetesine yaptığı açıklamada; 686 sayılı KHK sonucunda kamu görevlerinden uzaklaştırılan bazı dernek yöneticileriyle ilgili olarak eleştirilerini dile getirdi.

 

OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyenlerin özellikle sosyalist, demokratik, barışçıl kesimlerden seçilmesi ve ciddi bir Alevi kıyımı gözetmesi, bu ihraçlara duyulan öfkeyi arttırdı.

 

PİR Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tarsus Şube Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Cuma Erçe, 15 Temmuz’da yapılan kanlı darbe girişiminin bahane edilerek ülkenin adeta KHK’lar ile yönetildiğini eleştirerek, “AKP hükümeti OHAL süreci ile ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnameler ile yönetmeye başlamıştır. Sözüm ona darbecilerle mücadele etmek için ilan ettikleri OHAL sürecinde muhalif olan kesimlere savaş açılmış ve adeta sağ gösterilip sol vurulmuştur. “dedi.

 

 

Palazlandırıp ülkenin kılcal damarlarına kadar soktukları Cemaat örgütlenmesi ile mücadele etmeleri zaten mümkün değildir

Erçe, “Yıllardır koyunlarında besledikleri, büyüttükleri, palazlandırdıkları ve ülkenin kılcal damarlarına kadar soktukları Cemaat örgütlenmesi ile ciddi anlamda mücadele etmeleri zaten mümkün değildir.” dedi. Hükümetin son KHK ile açıkça niyet beyanında bulunduğunu, barıştan, demokratik hak ve özgürlüklerden yana olan pek çok bilim insanının işine son verildiğini ifade eden Erçe,  “Son ihraç edilen akamisyenler arasında  Alevi Enstitüsüne büyük emek veren canlarımızdan Prof. Zeliha ETÖZ ve Yrd. Doç. Pınar ECEVİTOĞLU’da vardır. Meslekten men edilenler arasında çok sayıda dernek yönetici ve üyemiz de bulunmaktadır: Kartal Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Haydar ARIKUŞU, Adana Şube üyemiz Mehmet AKARSUBAŞI, Bursa Şube üyelerimiz Aylin ÇAKI ve Züleyha ÇİMEN, Mamak Şube üyemiz Suat ÖZCAN, AKD Nazilli Eski Şube Başkanı Ulaş ELMADAĞ ve Derneğimizin Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak Eğitim Sekreterliği görevini yürüten Songül TUNÇDEMİR sorgusuz, sualsiz, haksız ve hukuksuz bir biçimde bir gece yarısı fermanıyla meslekten ihraç edilmiştir.” dedi.

 

Biz Aleviler Korkuyu Kerbela’da Bıraktık!”

Erçe, “Alevilerin, özelde ise Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin sabrı denenmek isteniyorsa buna hiç lüzum yoktur. Dün olduğu gibi bugün de haksızlıklarınızın, hukuksuzluklarınızın önünde diz çökmeyeceğiz. Artık bunu öğrenmiş olmalısınız. Öğrenemediyseniz Kerbela’yı ve İmam Hüseyin’i bir daha araştırın. Pir Sultan Abdal’ı bir kez daha okuyun. Kalender Çelebi hakkında azıcık araştırma yapın…Biz Aleviler Korkuyu Kerbela’da Bıraktık!” dedi.

facebook
%d blogcu bunu beğendi: