Son Dakika Haberler

Sosyalist Kadın dergisinin 21. sayısı çıktı

Sosyalist Kadın dergisinin 21. sayısı çıktı
Yorum Yap

Sosyalist Kadın dergisinin 21. sayısı çıktı

“Toplumsal Mücadelede Kadın” başlıklı dosya konusu ile okuyucuların karşısına çıkan Sosyalist Kadın dergisinin bu sayısında İran’dan Tunus’a, Rojhilat’tan Cezayir’e farklı ülkelerin toplumsal isyan hareketlerinde kadınların rolü inceleniyor.

Varyos Yayınları tarafından yayımlanan teorik-politik kadın dergisi Sosyalist Kadın’ın bahar 2018 sayısı çıktı. Baharın yenilenme çağrısına kulak vererek görsel tasarımlarını yenilediğini ifade eden Sosyalist Kadın Dergisi Yayın Kurulu, tutuklu bulunan editörleri Av. Sezin Uçar, Fadime Çelebi ve yazarlarını hatırlatarak AKP’nin kadınları sindirme ve baskı politikalarına rağmen inatla yazmaya devam edeceğini belirtti.

“Toplumsal Mücadelede Kadın” başlıklı dosya konusu ile okuyucuların karşısına çıkan derginin bu sayısında İran’dan Tunus’a Rojhilat’tan Cezayir’e farklı ülkelerin toplumsal isyan hareketlerinde kadınların rolü inceleniyor. Dergide Sema Duru Boran’ın dosya konusu ile aynı başlıkta bir yazısı yer alıyor. Toplumsal mücadelelerde kadının rolünün teorik-politik analizinin yapıldığı yazıda, tarihsel deneyimlerden yola çıkarak bugüne dair eleştiri ve öneri niteliğinde tespitler yer alıyor. Boran, yazısında “Gelişimin bütün yönü, toplumsal devrim sorununun ve süreçlerinin giderek daha fazla kadın devrimiyle iç içe geçmesi biçimindedir. 21. yüzyıl devrimlerinin, aynı zamanda birer kadın devrimi olacağı, zaten başarmak için de buna mecbur olduğu, geçmiş ve süregiden mücadelelerin ortak mesajıdır” diyor.

Rona Avaroni “Efrin işgaline karşı kadın devrimini savunmaya” isimli güncel politik değerlendirme yazısı ile “Dünya genelinde hem kadın yoldaşlığını büyütmenin hem de kadın devrimini küreselleştirmenin yolu, Efrin işgalinin karşısında güçlü kadın özgürlük cephesi yaratmaktan geçiyor” diyerek saldırı karşısında enternasyonel kadın dayanışmasına vurgu yapıyor.

Mollalara karşı sokaklara çıkan ve başörtüsü takma zorunluluğuna karşı ‘Beyaz Çarşamba’ eylemleri ile gündeme gelen İranlı kadınların tarihsel sürecini geriye dönüşleri ve öne çıkan yanları ile anlatan Zeynep Yeter, “Dünden bugüne İran’da kadınlar” yazısı ile bu sayıda yer alıyor. “İran’da 2009 ve sonrasında üç halk ayaklanması yaşandı. Bu ayaklanmaların en belirleyici gündemlerinden biri kadınların eşitlik ve özgürlük talepleri” diyen Yeter, ısrarlı bir kadın mücadelesinin önemine dikkat çekiyor.

Sömürgeciliğe karşı mücadelede yer alan kadınların savaş sonrası dönemde eve dönüş süreçlerinden çıkarılan tarihsel dersler 21. yüzyıl kadın mücadelelerinin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. “Kadınlar açısından, ayaklanma ve toplumsal devrimin hazırlık ve örgütlülüğünün kadın devriminin örgütlenmesi ile paralel yürütülmesinin önemini bir daha gösteren canlı örnekleri” olarak nitelendiren Meliha Kayacı, “Tunus’un El-Thavra’sının kadınları” yazısı ile okuyucu karşısına çıkıyor.

Tarihin kimi zamanlarında tek tek kadınlar bir ulusun veya devrimin kaderini belirleyebilir. O andan itibaren artık onlar tekil kadınlar değil bir bütün kadın özgürlük mücadelesinin sembolü haline gelir. “Peçelerini ve geleneklerini devrimin sunağında yakan kadınlar” yazısı ile Hülya Gerçek, Cezayir’in sembolleşmiş kadınlarını anlatıyor.

Avesta Paramaz’ın Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü yaklaşırken “Bir Kadının Dilindeki Fısıltı: Ermenisin Diye Korkma” başlıklı yazısı dosya konusunu tamamlıyor. Soykırımın yanında Ermeni halkının geleneklerinin ve kültürel özelliklerinin anlatıldığı yazı, ‘kardeşleşme için yüzleşme’nin gerektiği kadar halkların bir birbirini tanımasına da olanak sağlıyor.

Siyahilerin mücadelesi tarih sayfalarında ancak gerilerde kendine yer bulabilirken siyahi kadınların cins bilinci ile yürüttükleri eşitlik ve özgürlük mücadelesi ise hiç yer almaz. Arjin Gün, “Assata: Dövüşen Kadın” yazısı ile siyahi kadın devrimci Asatta Olugbala’nın mücadele yaşamını anlatıyor.

Sosyalist Kadın’da aynı zamanda Seda Baykan’ın “Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları” isimli kitap tanıtım yazısı yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)