‘Soykırım’ a Üç Birleşim Cezası

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın konuşması “ifade özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirilmedi

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın konuşması sırasında “Çoğulculuğu soykırım ve katliamlarla kaybettik“, sözü üzerine AKP’liler Paylan’a tepki gösterdi. Meclis Başkan Vekili, Paylan’ın konuşmasını tamamlamasına izin vermedi.

 

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın konuşmasından bazı bölümler:

“Biz yüz yıl önceki tartışmalardan artık başka bir noktaya savrulup tekrar bir padişah tahsis etmek üzereyiz. ‘Ulusların Çöküşü’ diye bir kitap var, okumanızı tavsiye ederim. Ne zaman ki yetki tek bir kişide toplanırsa,  bütün kurumlar zayıflatılırsa o zaman ulus çökmeye başlıyor. Türkiye tarihi için de öyle, ne zaman ki Meclis devrede, yargı güçleniyor her alanda güçleniyor. Ama tek adam söz konusu olunca fakirleşiyoruz” dedi.

 

Gelin yol yakınken bu hatadan dönelim

“Bir hatada ısrar ediliyor” diye devam eden  Paylan, “Bunun vebali altındasınız. ‘Baba o günlerde sen ne yapıyordun. Bu rezil anayasa değişikliğine oy verdin mi’ diye soracaklar. Gelin yol yakınken bu hatadan dönelim” ifadesini kullandı.

 

Paylan, Osmanlı dönemini örnek vererek;  “Osmanlı dönemi ile ilgili kimileri güzelleme, kimileri karalama yapar. Zamanın ruhunda çoklu milletler birçok coğrafyada hüküm sürmüş. Dağılma sürecinde Avrupa’dan gelen özgürlük rüzgarı burayı da sarsıyor. 19 yüzyılın başından itibaren eşitlik rüyaları nasıl çerçevenir diye arayışlar var. Bu arayışlarla beraber Osmanlı’nın bir Meclis’i olması duygusu yayılıyor. Anayasa devreye geçiyor. İlk yazıcılarından 109 üyesi var 40’ı Hristiyan ve Yahudiler’den oluşuyor. Ne güzel bir çoğunluk ve temsilliyet. Herkes kendini o Anayasa’nın içinde buluyor.”

Yok saydıklarınız ya sessizliğe bürünürler ya da isyan ederler. Nitekim ikinci Meşrutiyet devreye giriyor. Daha sonra Talat Paşa cuntası o Anayasayı devre dışı bırakıp, Türk’ün anayasasını devreye koyuyor. Tıpkı bugünkü gibi. Parlamento ve çoğulculuğu devre dışı bıraktılar. O dönemde dört halkı kaybettik. Büyük katliamlarla, soykırımlarla bu topraklardan sürüldüler” diye devam etti.

 

AKP’liler itiraz etti

Paylan, konuşmasını sürdürürken, AKP sıralarından, “Bu topraklarda soykırım yoktur” şeklinde itirazlar  yükseldi. Paylan “Ben bunun adına soykırım diyorum siz ne derseniz deyin. Adını hep birlikte koyalım yolumuza devam edelim. Ben dedemin neler yaşadığını çok iyi biliyorum. Sizler için ‘kılıç artığı’ olduğumu da” diye cevap verdi.

Paylan konuşmasına devam ederken, Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, “Ne konuştuğunuzu bilin. Ne yapayım ben? Hal ve hareketlerinize dikkat edin. Bu milleti yaralayıcı ifadeler kullanamazsınız” diyerek tartışmaya müdahale etti. AKP’lilerin Paylan’ın konuşmasına engel olmak için masalara vurması sırasında henüz konuşma süresi bitmemiş olmasına rağmen   Meclis Başkan vekili Aydın tarafından “Süreniz bitmiştir. Birleşime ara veriyorum” sözleriyle  konuşması engellendi.

 

Üç Birleşime Katılmama Cezası

Birleşime verilen ara normal süreyi aşarak bittikten sonra görüşmelere dönüldüğünde Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın HDP Milletvekili Garo Paylan’ın  “üç birleşime katılmama cezasını” oylamaya açtı. Yapılan oylama sonucu Paylan ceza aldı.

Paylan’ın “soykırım” ifadesine AKP, MHP ve CHP ortak tepki gösterirken HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise bunun “ifade özgürlüğü” kapsamında ele alınması gerektiğini ifade etti.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: