Şule Çet cinayetinde yeni gelişme: Bu mesafeye düşmesi için 4 metre ileriye doğru atılması gerekir - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Şule Çet cinayetinde yeni gelişme: Bu mesafeye düşmesi için 4 metre ileriye doğru atılması gerekir

Şule Çet cinayetinde yeni gelişme: Bu mesafeye düşmesi için 4 metre ileriye doğru atılması gerekir
Okunma : Yorum Yap

Şule Çet’in bulunduğu mesafeye düşmesi için 4 metre ileriye doğru atılması gerekirdi

29 Mayıs 2018’de Ankara’da, cinsel saldırıya uğradıktan sonra bir plazanın 20’nci katından atlayarak “intihar” ettiği iddia edilen üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin sunulan bilimsel mütalaada Çet’in düştüğü yer ile bina arasında dört metre mesafe olduğu belirtilerek ‘bu mesafenin kat edilebilmesi için boşluğa doğru atılmış olmasının gerektiği’ belirtildi.

Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın tutuklu yargılandıkları davanın Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 3’üncü duruşmasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Özdemir tarafından hazırlanan 52 sayfalık uzman mütalaası ve bir adet CD’den oluşan rapor mahkemeye sunuldu.

Bilimsel mütalaada, 17 Haziran’da bilirkişilerin de katılımı ile gerçekleştirilen olay yeri keşfi sırasında Çağlar Özdemir’in yaptığı inceleme sonucunda ulaştığı bulgu ve tespitlere de yer verildi.

‘Yeterli zaman yok’

Rapordaki uzman görüşüne göre; Şule Çet’in, iddia edildiği biçimde pencereden aşağıya sarkması ve Çağatay Aksu’nun onu düşmeden yakalamaya çalışmasının mümkün olmadığı, sanığın Çet’i koşup havada yakalaması için yeterli zaman bulamayacağı belirtildi.

Şule Çet’in iddia edildiği gibi kendini aşağıya bırakma çabası içinde olması halinde, ya ‘ellerini pencereye koyup kafası pencere aralığına girecek şekilde zıplaması ya da daha kolay bir şekilde pencere önündeki sehpaya çıkarak benzer bir eylemde (bir nevi balıklama tabir edilen atlama pozisyonu) bulunması’ gerektiği kaydedildi.

‘Atılması ile hız kazanması gerekir’

Raporda, “Çağatay Aksu’nun, olay yeri dinlenme odasına girişi ve Şule Çet’i pencerede görmesi ile odanın 4,5 – 5 metrelik uzun kenarını cam önündeki sehpayı da aşarak kat etmesi ve Şule Çet’i bir anlamda havada yakalayacak bir zaman bulması olası izlenmemiştir” denildi.

Raporda, sanık Aksu’nun, Şule Çet’i havada yakaladığı, takiben ellerinden kaydığı yönündeki ifadesiyle ilgili, bu şekilde düşen bir kişinin olay yeri fotoğrafındaki pozisyona düşmesinin imkansızlığına dikkat çekildi.

Bu durum raporda, “Şule Çet’in, serbest düşme ile yatay planda yaklaşık dört metrelik bir mesafeyi kat etmesi mümkün olmayıp, bu mesafenin kat edilebilmesi için Şule Çet’in başka bir kişi ya da kişilerce binadan, pencereden boşluğa doğru atılması ya da kendisini ittirmesi sureti ile bir hız kazanması gerekmektedir” diye açıklandı.

Sehpanın konumu sebebiyle imkansız

Uzman mütalaasında, Çet’in atladığı iddia edilen odada bulunan sehpanın konumuna göre yapılan değerlendirmede de, olayın sanık Aksu’nun ifadesindeki gibi gerçekleşmesinin imkansız olduğu vurgulandı.

Raporda, şunlar belirtildi:

“42 numara ayakkabı giyen minyon tipli bir erkeğin, 4,5- 5 metrelik mesafeyi hızla kat ederek sehpa ile cam çerçeve arasına girmesi, düşmekte olan bir kişiyi tutma mücadelesi vermesi, başarılı olamaması, takiben camı tekmelemesi ve olay yerinin gösterildiği şekilde kalması mümkün bulunmamaktadır.”

‘Sanık Aksu’nun anlatımları ile bulgular çelişiyor’

Mütalaanın sonuç ve kanaat bölümünde davanın seyrini etkileyebilecek önemli tespitler yer aldı.

Sanık Çağatay Aksu’nun olayın meydana geliş şekliyle ilgili anlatımları ile olay yerinde elde edilen bulgu ve tespitlerin birbiriyle çeliştiğine dikkat çekildi.

Şule Çet’in düşüşüyle ilgili bilimsel değerlendirmelerde de bulunulan raporda, Çet’in düştüğü yere ancak kişi ya da kişilerce binadan atılması veya itilmesi durumunda ulaşabileceği belirlendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: