#ŞuleÇetİçinAdalet !!! Tecavüz ve cinayet kurbanı Şule Çet’in katil zanlısı serbest bırakıldı

#ŞuleÇetİçinAdalet !!! Tecavüz ve cinayet kurbanı Şule Çet’in katil zanlısı serbest bırakıldı

Tecavüz edildikten sonra intihar süsü verilerek öldürülen ve bir numaralı katil zanlısının kanıtlara rağmen serbest bırakıldığı Şule Çet olayı için sosyal medyada kampanya başlatıldı. #ŞuleÇetİçinAdalet etiketiyle duygularını dile getiren binlerce kullanıcı otopsi raporuna rağmen Şule Çetin’in bir numaralı katil zanlısı Çağatay A.’nın serbest bırakılmasına isyan etti.

Otopsi raporuyla intihar etmediği, boğuşma yaşandığı ve tırnağında boğuşmaya ait DNA örneği bulunduğu ve tecavüze uğradıktan sonra plazanın 20. katından atıldığı ortaya çıkan Şule Çet için sosyal medyadan kampanya başlatıldı.

Ankara Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay A. ile 28 Mayıs tarihinde buluşarak Çağatay A.’ya ait Çankaya ilçesindeki bir plazaya gittiler. Çet, plazanın 20. katındaki ofisten gece saat 04.00’da düşerek öldü. Olayın ardından başlatılan soruşturmanın seyri, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen otopsi raporuyla değişti.

UYKU İLACI VERİLEREK TECAVÜZ EDİLMİŞ
Cumhuriyet’in aktardığı bilgiye göre; Soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce ters ilişkiye zorlandığına dair bulgular yer aldı. Ayrıca Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular (deri kalıntısı) ve DNA bulguları tespit edildi. Çet’in kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlandı. Erkeğe ait doku örnekleri ve DNA bulgularının ise Çağatay A.’ya ait olduğu belirlendi.

PENCEREDE ŞULE’YE AİT PARMAK İZİ YOK
Çet’in düştüğü ofisteki 25 ayrı noktada da parmak izi çalışması yapıldı. Yapılan kriminal incelemenin ardından soruşturma dosyasına gönderilen Olay Yeri İnceleme Raporu’nda Çet’in 3 farklı yerde (bir gazoz kapağında, çalışma ofisi masasında ve sehpada) parmak izi belirlendi. Çet’in düştüğü 1.20 santimlik pencerenin camında, pervazında ve çerçevesinde ise genç kadına ait parmak izi tespit edilemedi. Tecavüz bulguları ile Çağatay A.’ya ait olduğu belirlenen DNA izlerinin bulunduğu rapor 4 Temmuz tarihini taşıyor.

Şule Çet’in düştüğü ofisteki 25 ayrı noktada da parmak izi çalışması yapıldı. Yapılan kriminal incelemenin ardından soruşturma dosyasına gönderilen Olay Yeri İnceleme Raporu’nda Çet’in 3 farklı yerde (bir gazoz kapağında, çalışma ofisi masasında ve sehpada) parmak izi belirlendi. Çet’in düştüğü 1.20 santimlik pencerenin camında, pervazında ve çerçevesinde ise genç kadına ait parmak izi tespit edilemedi.

2 KEZ GÖZALTINA ALINDI VE BIRAKILDI

Çağatay A. ise Şule Çet’in ölümünde bir numaralı şüpheli olarak 2 kez gözaltına alındı ve her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Otopsi raporunun korkunç cinayeti ortaya çıkarmasına rağmen Çağatay A. hakkında hâlâ bir işlem yapılmadı.

SOSYAL MEDYADA ADALET ÇAĞRISI

Yaşanan bu olaya isyan eden kadın dernekleri ve binlerce twitter kullanıcısı #ŞuleÇetİçinAdalet etiketinde kampanya başlattı. Mesajlar #ŞuleÇetİçinAdalet etiketini TT listesinde bir numaraya ulaştı.

ANAAKIM MEDYADAN ÇİRKİN BAŞLIKLAR

Medya, Şule Çet’i suçlu gösteren üslup kullanmayı tercih etti. Şule Çet haberlerine atılan başlıklar okuru isyan ettirdi.

AĞABEYDEN SAĞDUYU ÇAĞRISI

Şule Çet’in abisi olduğunu ifade eden bir kullanıcı ‘idam çağrılarına’ karşı sağduyu mesajı verdi. Zanlının yasal yollardan cezalandırılmasını beklediklerini ifade eden abi, kendisine yönelik suçlayıcı ve küfürlü bazı yanıtları da paylaştı.

Ekte fotoğraflara yer veren abi, “Kız kardeşim istediği saatte istediği yetere gitmekte özgürdü. İstediği işte çalışmakta özgürdü. İstediğini giyebilmekte özgürdü. O özgürlüğünü elinden aldınız. Şimdi onun için adalet arıyorum.
#ŞuleÇetİçinAdalet” dedi.

İşte, suçu ölen kadında ve ailede arayan o paylaşımlar:

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: