Süleyman Soylu ‘fotoğrafı’ kabul etti ancak gündeme getirenlere ‘aşağılık’ dedi.

Süleyman Soylu ‘fotoğrafı’ kabul etti ancak gündeme getirenlere ‘aşağılık’ dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldıranlardan bir kişiyle karakolda çekildiği iddia edilen fotoğrafın gerçekliğini kabul etse de fotoğrafı gündeme getirenlerin ‘aşağılık’ olduğunu ifade etti. 

Büyük tepkiye yol açan cenaze saldırısı olayının ardından bazı haber sitelerinde yayımlanan bir fotoğrafta, saldırganlardan olduğu söylenen Murat Alp isimli bir kişiyle Soylu’nun gülümseyerek poz verdiği görülüyordu. Yazılan haberlerde fotoğrafın karakolda çekildiği belirtilerek, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın cinayetten sonra Türk bayraklarıyla fotoğrafının çekilmesiyle benzerliğine dair yorumlar yapıldı.


Fotoğrafı kabul etti

Olayı kınadığını belirten Soylu’nun bu fotoğrafı kafa karıştırırken, içişleri bakanı Twitter hesabından yazılı bir açıklama yayınladı. Saldırının hemen ardından karakolun önünde bir araçta bekleyen Aysel Tuğluk’la görüşmeye gittiğini söyleyen Soylu, daha sonra olayın videolarını izlediklerini ve 3.5 saat karakolda kaldıklarını belirtti.

Bu esnada mahalle eşrafının kendisini görerek fotoğraf çektirmek istediğini söyleyen içişleri bakanı, “Önemli olan hayatımızın her döneminde kimin bizimle fotoğraf çekilip çektirmeyeceği değil, hukuk açısından bir suça karışıp karışmadığıdır. Talimatımız sonucu tahkikatların derinleştirilmesi sonucu 48 kişinin ifadesi alındı ve ifadesi alınan bu şahıs da savcının talimatıyla ertesi gün gözaltına alındı ve halen gözaltındadır”dedi.

Mahalleli mi, ifadesi alınacak şüpheli mi?

Soylu bu açıklamayla fotoğrafın gerçek olduğunu doğrularken, karakolda bulunan, böyle bir saldırıya karışma ihtimali olan ve bu nedenle ifadesi alınacak bir kişiyle neden fotoğraf çektirme gereği duyduğuna değinmedi.

Adnan Menderes benzetmesi anlaşılamadı

Bunun yerine fotoğrafı yayınlayan kurumlara ‘Aşağılıksınız’ diye seslenen Soylu, olayı eski başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın asılmasına vardırıp, “Size benzeyen insan müsveddelerinin iftiralarıyla alçakça asıldılar. Yarım asır geçti aşağılık tavrınız değişmedi” dedi.

Soylu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

Diken 

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: