‘Şüpheli intihar’ davasında hukukçu sanığa iltimas mı geçiliyor?

‘Şüpheli intihar’ davasında hukukçu sanığa iltimas mı geçiliyor?

İntihar girişimde bulunduğu iddia edilen ve hâlâ yoğun bakımda bulunan Başak Alara Karademir ile ilgili görülen davada savcı “Cinsel saldırı ve olayın şüpheli olması” gerekçesiyle sanık Hasan Atilla Güngör hakkında tutuklama talebinde bulundu. Ancak Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği Güngör’ün adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi.

İntihar girişimde bulunduğu öne sürülen ve hâlâ yoğun bakımda olan Başak Alara Karademir ile ilgili görülen davada savcı “Cinsel saldırı ve olayın şüpheli olması” gerekçesiyle sanık Hasan Atilla Güngör hakkında tutuklama talebinde bulundu. Ancak Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği Güngör’ün adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi.

Hukuk Fakültesi öğrencisi Başak Alara Karademir’in ‘şüpheli intiharı’ ile ilgili görülen mahkemede sanık Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör, ifadesinde Karademir’le iki yıldır ilişkilerinin olduğunu ve Karademir’in kendisini “Ayrılırsan intihar ederim” şeklinde tehdit ettiğini iddia etmiş; olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcı, Güngör hakkında “Cinsel saldırı ve olayın şüpheli olması” gerekçesiyle tutuklama talebinde bulunmuştu. Ancak Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin Güngör’ü adli kontrolle serbest bırakmıştı. Olayla ilgili olarak Karademir’in kuzeni Cihan Gaytanoğlu ise olaydaki çelişkilere dikkat çekerek Güngör’ün serbest bırakılmasında bir iltimas (Kayırma, ayrıcalık tanıma) şüphesi duyduğunu ifade etti.

Ne Olmuştu?

Olay bir üniversite gezisi sırasında Ankara’da yaşandı. Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi olan Başak Alara Karademir, arkadaşlarıyla beraber okulun organize ettiği Ankara gezisine katılmıştı. Dayısına sürekli geziden fotoğraflar gönderiyor ve çok mutlu olduğuna dair mesajlar atıyordu.

Geziye akademisyenlerden Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör ve araştırma görevlisi Ali Erdoğan da görevli olarak katılmıştı. Öğrenciler 23 Mart akşamı eğlenmeye gitmiş, sonrasında ise otele dönmüşlerdi. Otele dönüldüğünde tüm grup lobide toplandı, burada Karademir ve Güngör arasında bir tartışma yaşandı. Tartışma sonrasında iddialara göre kendisini suçlu hisseden Karademir, hocasından özür dilemek için bir erkek arkadaşıyla birlikte Güngör’ün odasına gitti. Güngör, Karademir’i odaya alırken diğer öğrencisine ise kapıda beklemesini söyledi.

Her şey bundan sonra başladı.

Bir süre sonra odadan kavga sesleri yükselmeye başladı.

Lobideki otel görevlileri, olay sonrası ifadelerinde Karademir’in odadan çıkmaya çalıştığını fakat Güngör’ün buna müsaade etmediğini söylüyordu. Bir süre sonra Güngör odasından çıkarak lobiye indi. Güngör, lobide bir saat kadar bekledikten sonra resepsiyona giderek Karademir’in kendisini banyoya kilitlediğini ve intihar etmiş olabileceğini iddia etti. Polis ve sağlık görevlilerinin gelmesiyle birlikte banyo kapısı açıldı ve Karademir hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda olan Karademir’in hayati tehlikesi sürüyor.

KARADEMİR’İN ODADAN ÇIKMASINA İZİN VERMEMİŞ!

Karademir’in dayısı Gencer Gündüz, olayla ilgili olarak Odatv’den Sami Menteş’e konuştu. Gündüz şunları aktardı: “Kendisini banyoya kilitledi ve intihar etti deniliyor. Ben gidip banyoyu gördüm. Küçücük bir yer. Hiçbir çırpınma, boğuşma emaresi yok. ‘Kendisini astı’ denilen yer, duşakabinin kenarı. Çok sağlam bir malzemeden yapılmamış. Yerden de çok yüksek değil. Bu hoca öğrencilerden sorumlu. Öğrencisinin 1 saatten uzun bir süre odasından çıkmasına izin vermemiş. Resepsiyon görevlileri en az 3-4 kez dışarı çıkmak için çaba gösterdiğini ifadelerinde de belirtmişler.”

MAHKEMEDE ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİ

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcı, sanık Hasan Atilla Güngör hakkında “Cinsel saldırı ve olayın şüpheli olması” gerekçesiyle tutuklama talebinde bulundu. Güngör, ifadesinde öğrencisi Karademir ile 2 yıllık ilişkisinin olduğunu, Karademir’in kendisini “Benden ayrılırsan intihar ederim” şeklinde tehdit ettiğini öne sürdü. Güngör ifadesinde lobide 10 dakika bekledikten sonra resepsiyona haber verdiğini söyledi; fakat lobi görevlilerinin “1 saat bekledikten sonra haber verdi” şeklindeki ifadeleri bunu yalanlar nitelikteydi. Güngör’ün odaya çıkmadan Karademir’in intihar ettiğini söylemesi ise akıllarda bir başka soru işareti bırakıyor. Güngör’ün bir başka iddiası ise, banyonun kapısının sadece içeriden kilitlenebildiğiydi; fakat Karademir’in dayısı Gencer Gündüz, banyoyu dışarıdan kilitleyerek bu iddiayı da çürüttü.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Güngör, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrolle serbest bırakıldı.

MAHKEMEDE GÜNGÖR’E İLTİMAS MI GEÇİLDİ?

Karademir’in kuzeni Cihan Gaytanoğlu ise Toplumsal’a yaptığı açıklamada, tutuklamaya sevk edilen Güngör’ün serbest bırakılması hususunda bir iltimas olabileceğini ifade etti. Güngör’ün hukukçu olduğuna dikkat çeken Gaytanoğlu, “Cinsel saldırı ve olayın şüphelisi olduğu gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen birinin adli kontrolle serbest bırakılması çok saçma. Olaydaki tüm çelişkiler ortada. Lobide 10 dakika beklediğini söylüyor fakat lobi görevlileri 1 saat bekledikten sonra haber verdiğini söyledi. Banyonun dışarıdan kilitlenebildiğini de Gencer ağabey kanıtladı. Resmen ön kapıdan mahkemeye girdi, arka kapıdan serbest bırakıldı. Bu adam hukukçu. Başkalarını devreye sokarak tutuksuz yargılama kararı çıkarttırmış olabilir. Olayın içinde iltimas olabileceğine dair şüphelerim var.”

KARADEMİR’İN BEYNİNDE ÖDEM OLUŞMUŞ

Cihan Gaytanoğlu, kuzeni Karademir’in sağlık durumuna ilişkin de açıklamalarda bulundu. Solunum cihazına bağlı olarak yoğun bakımda yatmakta olan Karademir’in hayati riskinin devam ettiğini belirten Gaytanoğlu, şunları aktardı: “Alara şu an Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yoğun bakımda yatmakta. Doktorlarından beyninde ödem oluştuğu bilgisini aldık. Ödemin yayılıp yayılmadığı konusunda kesin bir bilgileri olabilmesi için tıbbi olarak 72 saat geçmesi gerekmekteymiş. 72 saat sonra ancak MR ve tomografi gibi işlemlere başlanılabildi. Bizim Alara’nın uyanacağına inancımız tam.”

KARADEMİR’İN KENDİNİ ASTIĞI İDDİA EDİLEN HIRKA GÜNGÖR’E AİT

Gaytanoğlu, sanık Güngör’ün serbest bırakılması kararına itiraz ettiklerini, Emniyet ve Adli Tıp’tan gelecek raporları da beklediklerini kaydetti. Ayrıca Gaytanoğlu, Karademir’in kendini astığı iddia edilen hırkanın ise Güngör’e ait olduğunu açıkladı. Vücudunda herhangi bir darp izi olup olmadığını ancak Adli Tıp raporu gelince bunu öğrenebileceklerini belirten Gaytanoğlu, Karademir’in boynunda biri koyu biri daha açık olmak üzere iki farklı yoğunlukta morluklar bulunduğunu söyledi.

OKUL DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Olayla ilgili olarak Karademir’in okulunda adeta bir yas havası sürerken, Hukuk Fakültesi Dekanlığı olayla ilgili olarak soruşturma başlattı. Anayasa Hukuku bilim dalında görev yapan Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör, bu soruşturma kapsamında okuldan atıldı. Mağdur öğrenci Başak Alara Karademir henüz yoğun bakımda olduğu için olayın nasıl yaşandığı ilgili net bir bilgi yok. Okul yönetimi de geziye katılan öğrencilerle tek tek görüşüp ifadelerini aldı. Yönetimin, soruşturma tamamlandığında bu bilgileri paylaşacağı söyleniliyor.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?