Suriye'deki tarikat, müritleriyle birlikte Türkiye'ye göçtü; Antep'te dev bir külliye kuruyor - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Suriye’deki tarikat, müritleriyle birlikte Türkiye’ye göçtü; Antep’te dev bir külliye kuruyor

Suriye’deki tarikat, müritleriyle birlikte Türkiye’ye göçtü; Antep’te dev bir külliye kuruyor
Yorum Yap

Suriye’deki Haznevi tarikatı, müritleriyle birlikte Türkiye’ye göçtü. Tarikat, Gaziantep’te dev bir külliye inşaatına başladı

Suriye’de kurulu Haznevi tarikatının bütün müritleriyle Türkiye’ye göçüp yerleştiği ve Gaziantep’te dev bir külliye içinde cami inşaatına başladığı iddia edildi.

Sözcü yazarı Can Ataklı’nın perşembe günü yayımlanan yazısında bir cami inşaatı fotoğrafı koymuş ve konuyla ilgili bir analiz yazmıştı. Ataklı bugünkü yazısında cami ile ilgili edindiği bilgileri aktardı.

Caminin Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarında yapıldığını belirten Ataklı şöyle devam etti:

“Suriye’de bulunan Haznevi tarikatı, olduğu gibi Gaziantep’e gelmiş. Artık geri dönmeyi de düşünmediği için buraya yerleşmeye karar vermiş ve çok büyük bir külliye yapmaya başlamış. İnşaatta tarikat üyesi işçiler çalışıyormuş ve bunlar hiçbir ücret almıyormuş.”

İnşaatta tepki gösteren Ataklı şu yorumu yaptı:

“Suriye’den ‘güya Esat teröründen kaçıp gelenler’ tüm Türkiye’de yaşam biçimini bozarken, sağlanan iklimden yararlanan tarikatlar da Türkiye’yi cennet gibi görüyor. Çok merak ediyorum, o külliye ve caminin yapılması için izin alındı mı? Alındıysa kim hangi hak ve yetkiye dayanarak yabancı bir ülkenin tarikatına bu olanağı sağladı?”

Diken

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: