Sürmene’de Yapılaşma Olacak mı?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sürmene’de kül olan 20 hektarlık orman alanının yapılaşmaya açılmayacağını açıkladı.

foto: Birgün

Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde dün akşam başlayan yangın, sabah saatlerinde tamamen söndürülmüştü. Yangının çıkış nedene henüz bilinmezken bölgedenin 20 hektarlık ormanlık alanı kül olmuştu.

 

Sosyal Medyada Katar Emirine Dikkat Çekildi

Yangının ardından sosyal medyada, 18 Aralık 2016’da   ‘Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite İkinci Toplantısı’ nın düzenlendiği Trabzon’a gelen Katar emirinin  ziyaretine dikkat çekildi.

 

Ne Olmuştu? 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Şeyh Tamim bin Hamad el Tani’yi Trabzon Havalimanı’nda karşılamış, daha sonra helikopterle Trabzon semalarından  ‘yatırım’ yapılması planlanan alanları gezmişlerdi. Aynı gün Trabzonspor’un Akyazı Stadı’nın açılışına katılan  Erdoğan, Katar’da yapılan ilk toplantıda atılan 17 imzaya ek olarak 15 anlaşma imzasının daha atıldığını ve bu anlaşmalarla Trabzon da dahil yeni adımların atılacağını söylemişti.

 

kaynak: cumhurbaşkanlığı

Helikopterle Trabzon’un dağları üstünde dolaşırken,Katar emirinin  o kar dolu dağların zenginliğine hayran kaldığını ve ‘Niye buralarda kayak tesisleri yapmıyorsunuz?’ diye sorduğunu ifade ederek “Temenni ederim ki onlara da kavuşuruz. Onların alt yapısını ayrıca yapmamız lazım. Onun için oteller yapmaya hazır olduklarının da müjdesini verdiler.”  diye eklemişti.

 

Orman bakanı ‘Yapılaşma yok’

Yangının ardından, bu ziyaret hatırlatılıp bölgenin yatırım için ranta açılacağı iddiası dile getirilirken, hükümet adına ilk açıklama Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi.

Twitter hesabı üzerinden bölgenin yapılaşmaya açılmayacağı sözünü veren Eroğlu: “Yanan orman sahalarını 1 yıl içerisinde ağaçlandırıyoruz. Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez. Hükümetimiz döneminde yanan bir metrekare dahi orman alanı başka bir maksatla tahsis edilmemiştir ve aynı yıl ağaçlandırılmıştır.” dedi.

 

Güvercinlik Koyu’nda ağaç yerine otel

‘Yapılaşmaya açılmayacak’ denilen Güvercinlik Koyu’ndaki oteller…

Bakan Eroğlu’nun açıklaması, Muğla Bodrum’daki Güvercinlik Koyu’nun yangın sonrası durumunu hatırlattı.

Dokuz yıl önce Güvercinlik Koyu’nda  çıkan yangından sonra yaklaşık 150 hektarlık halep çamı ve kızıl çam ormanı kül olmuştu. O dönemin yetkilileri, bölgenin yeniden ağaçlandırılacağını söylemiş ve yapılaşmaya açılmayacağı sözünü vermişlerdi. Ne var ki geçen zaman içinde  yanan arazide ağaç değil otellerin yükseldiği görülüyor.

 

foto: turizm gazetesi

 

Bu duruma dikkat çeken Haziran Trabzon Meclisi  “Bu şehri Arap sermayedarlara teslim etmeyeceğiz” diyerek konunun takipçisi olacaklarını duyurdu.

 

%d blogcu bunu beğendi: