Taksim’deki cami alanında şantiye hazırlıkları başladı

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onay verdiği Taksim Cami şantiyesi için hazırlıklar bu sabah başladı.

 

Taksim’de caminin inşa edileceği alanda şantiye kurulumuna başlandı. Bir süredir çevik kuvvet polisinin bekleme noktası olarak kullanılan alana sabah saatlerinde konteynerler getirildi. Alanın etrafı çevrilerek, işçilerin şantiye kabinlerini kurmaya başlaması sağlandı.

 

Otopark, konferans ve sergi salonları

Taksim’e Cami tartışması 1968’de başlayan bir konu. Danıştay, 1983’te cami yapılmasına izin vermemişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak 2017’de yaptığı toplantıda caminin, Taksim’e adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye ‘su taksimi’ yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi’nin arkasına yapılmasına onay verdi. 875 metrekarelik alanda planlanan proje tamamlandığında aynı anda 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek. Yapıda konferans ve sergi salonları da yer alacak. DHA

%d blogcu bunu beğendi: