Tanrıçaların İntikamı ve "Sevaba" Giren Domuzlar / Gülfer AKKAYA - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Tanrıçaların İntikamı ve “Sevaba” Giren Domuzlar / Gülfer AKKAYA

Tanrıçaların İntikamı ve “Sevaba” Giren Domuzlar  /  Gülfer AKKAYA
Okunma : 14 views Yorum Yap

Tanrıçaların İntikamı ve “Sevaba” Giren Domuzlar

Mart ayında İzmir’in Torbalı ilçesinin meydanında bulunan tanrıça Demeter ve kızı Kore’nin heykeli kaldırıldı, yerine ay yıldızlı, demir yığını, fallik bir tuğra kondu.

İlçenin 5 bin yıllık tarihini simgeleyen tanrıçalar heykelinin kaldırılması hakkında açıklama ancak bir ay sonra gelebildi. İlçenin AKP Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, AKP’nin referandum konulu mitinginde konuşacaktı.

“Torbalı Meydanı’na ay yıldızlı bayrağı diktik. Altına da bir tuğra koyduk; yer yerinden oynadı. Bana sorarlardı: ‘Orda kesik başlı iki tane heykel var bu neyin nesi’ diye. Tövbe günah ama bu Müslüman millete, ana tanrıça heykelini meydana dikmek yakışır mı? Biz Müslüman milletiz. Biz Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkes’iyle Müslüman bir milletiz. Bunu dini şeylerden dolayı yapmadım bunu da bilin ama sevaba girdiğimin de farkındayım. Biz tanrıça heykellerini Müslüman mahallelerine dikemeyiz. O hatayı düzelttik. Bundan gocundular. Gocunsunlar. Allah’ın izniyle Torbalı’ya mührümüzü vuracağız. Ayrancılar da aynı çalışmayı istiyormuş onlara da yapacağız.”

Herkesin Müslüman olmadığını belirtmeye bile gerek yok ama yine de hatırlatmış olalım.

Sevapçı başkanın cümleleri rast gele kurulmuş cümleler değil. Başkan, Ege’nin tanrıçalarla yönetildiği geçmişini biliyor, kadınların bir zamanlar Ege kıyılarındaki uygarlıkların belkemiği olduğunu, bu uygarlıkların kadınlar tarafından var edildiğini, yönetildiğini biliyor.

Erkek başkanı rahatsız eden Girit ve İyonya’nın bu kadıncıl geçmişi. Çünkü o da tıpkı bin yıllardan bu yana devam eden çok tanrılı erkek egemen inançlar gibi kadıncıl uygarlıklardan geriye iz kalsın istemiyor… Çok tanrılı eril dinlerin devamcısı olan erkek tek tanrılı dinler de kadın düşmanlığının önemli merkezlerinden ve tanrıçalardan kalan maddi manevi tüm unsurları yok etmek için hırsla çabalıyor.

Bin yıllardır süren kadıncıl inançlara ve onun simgelerine yönelik yürütülen bu eril mücadelede erkek kafalıların geldiği son nokta tanrıça heykelinin kaldırılması, yerine fallik bir tuğranın konması.

Demeter ve Kore heykeli erkeklik timsali Zeus’un erkek egemen Yunan uygarlığında erkek şiddetine karşı anne ve kızın sevgisinin simgesi olarak orda duruyordu.

O heykel Yunan’ın erkek tanrılarının, tanrıçaların bedenlerine el koyarak sahiplenmesine karşı anne tanrıçanın kızından vazgeçmeyen hüzünlü direnişinin hikayesi olarak ilçe meydanında dimdik duruyordu.

O heykel her sabah, her akşam, günün tüm vakitlerinde binlerce yıl evvel o topraklarda kadınların toplumu idare ettiğini hatırlatıyordu.

O heykel bu topraklarda kadınların toplumlarından saygı gördüğünü, erkeklerin erkekliklerini ana tanrıçalar için kökünden keserek kadınlaşmaya çalıştıklarını hatırlatıyordu.

O heykel çok fazla uygarlığı etkilemiş ana tanrıça Kybele’nin rahipleri olabilmek için erkeklerin törenle erkekliklerini kesip, kadın kıyafetleri giymesini, kıyafetlerinin üzerine taktıkları metal parçalarla meme yaparak kadınlaşmasını hatırlatıyor. Böylece Kybele’ye karşı saygılarını ifade edip, onun kendilerini kabul etmesi için dua edişlerini hatırlatıyor.

AKP’li başkan sevap işledim derken işte bu kadıncıl tarihi yok ettiğini sanmasının esrikliği ile konuşuyor. Yani üfürmüyor. Bilakis erkekliği yüce kabul eden, kadınlığı ikincilleştiren inancının gereğini yerine getirmiş birinin gururu ile kabarıyor.

Müslüman mahallesinde kadıncıl inanç ve onun temsilleri olur mu hiç?

Bin yıldır bulundukları toprağın kültürel sahibi olamamanın verdiği acı var. Bunun için diğer tüm kültürleri yok etmeye çalıştılar hep. İktidar ellerine geçmişken, kanun kendileri iken duracak değillerdi.

Dışarıya karşı söylemeseler de kendi aralarında yeniden Osmanlı olmuş gibi hissediyorlar. Osmanlının yaptığını yapıyorlar.

Bu kafa heykel kabul eder mi? Hem de kadın heykeli? Bu dinen yasak değil mi? Heykeli kaldıran pek tabii sevap işlemiş olurdu. Başkan içeriye konuşuyordu.

Kadıncıl dinlerin egemen olduğu dönemlerde ana tanrıça Kybele için dişi domuz adanırmış. Dişi domuz da tıpkı ana tanrıça gibi doğurgan olduğu için yapılırmış bu adak. Hayvanın tümü ana tanrıçaya adandığından kurbanın tümü yakılırmış.

Bugün domuzu pis ve yasaklı bulan dinlerin temelinde ana tanrıçalı bu kadıncıl kültüre karşı bitmeyen düşmanlık yatmaktadır.

Ama işte ana tanrıçaları tüm erkek egemen cihadlarına, yok etme isteklerine rağmen erkek çok tanrılı ve erkek tek tanrılı dinler yok edemediler.

İşte o ana tanrıça Kybele’nin domuzlarıdır ki birkaç gün önce; kadınları öldüren, kaçıran, tecavüz eden, köleleştiren erkek egemen IŞİD’li teröristleri öldürerek kadınlık ve insanlık için “sevaba” girecek, tanrıçaların intikamını alacaktı.

İnanıyorum ki başta Egeli kadınlar olmak üzere, Anadolu’da kadıncıl bir geçmişin üzerinde yükselen kadınlar tanrıça heykelinin kaldırılmasının peşini bırakmayacak.

Anadolu ve Ege kadıncıl geçmişine sahip çıkmaktan vazgeçmeyecek. O tanrıça heykeli oraya yeniden dikilecek.

Üstelik bu hoyrat davranış biz kadınlar için bu toprakların kadıncıl geçmişine ilişkin hafızamızı taze tutacak, belleğimizde kaybolmayacak derin bir iz olarak kalacak.

Kaynaklar:

Halikarnas Balıkçısı, Anadolu Tanrıları

Gülfer AKKAYA, Yol Kadındır

Gülfer AKKAYA


Gülfer AKKAYA Kimdir?

1972 Şubat’ında, Sivas Kangal’da Alevi köyü olan Kürkçü’de (Qurcik) doğdu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nden mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Kadınların paralı günleri” konulu yüksek lisans tezini tamamladı.

Çok uzun yıllar dergi ve gazetelerde editörlük yaptı. Aynı zamanda haber portallarında, internet sitelerinde, dergi ve gazetelerde halen yazmakta.

2000 yılından bu yana çeşitli dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunmakta.

2008 yılında “Unutulmasın diye… Demokratik Kadınlar Derneği”,

2011 yılında “Sanki Eşittik, 1960-1970’li yıllarda devrimci mücadelenin feminist sorgusu”,

2014 yılında “Sır İçinde Sır Olanlar: Alevi Kadınlar”,

2017 yılında “Yol Kadındır” adlı kitapları yayımlandı.

Maddeci radikal feminist ve sosyalist.

Okumayı söktüğünden bu yana okur-yazar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: