TBMM’de 4. ve 5. maddelere EVET

4. Maddeye 343 EVET

Anayasa değişikliği paketinin ilk üç maddesinin kabulünden sonra 4. madde de tartışmalar arasında kabul edildi.

 

“TBMM’nin seçim dönemi” başlıklı maddesi, “TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi” olarak değişiyor.

 

Değişikliğe göre;

Seçimler 4 yılda değil 5 yılda bir yenilenecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 5 yılda bir yapılacak ve seçmenler iki seçim için aynı gün sandığa gidecek. Ayrıca süresi biten milletvekilinin yeniden seçilebilmesi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde, belirtilen usule göre ikinci oylamanın yapılması kabul edildi.

 

5. Maddeye de 343 EVET

Anayasa değişikliği teklifinin beşinci maddesinin gizli oylamasına CHP milletvekilleri katılmadı.

 

5. MaddeMeclis’in görev ve yetkilerine düzenleme” getiriyor.

 

Teklifin beşinci maddesinin kabulüyle yapılacak olan değişikliğe göre;

TBMM’nin görevleri ve yetkileri, “kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesin hesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek” olarak sıralanıyor.

İlerihaber’in haberine göre; Teklifin 1. turdaki beşinci maddesi üzerinde CHP Grubu adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP’nin görüşmelerdeki tavrını eleştirdi. Özel, halkın kürsüsünü korumaya aldıklarını söyledi. Ardından CHP milletvekilleri alkışlar eşliğinde kürsüye yürüdü ve kol kola girerek kürsüyü çembere aldı.

CHP’lilerin eyleme devam etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşime ara verdi.

Protestoya tahammül edemeyen AKP milletvekilleri kürsü ile Başkanlık Divanı arasına geçerek, CHP’lileri kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada iki partinin milletvekilleri arasında yumruklaşma ve itiş kakış yaşandı. Yaşanan bu gerilimde bir  milletvekili yaralandı.

Şiddetli kavganın üzerine Meclis Başkanvekili’nin ara vermesinin ardından açılan birleşimde, CHP, oylamaya katılmayacağını açıkladı.

Madde üzerinden verilen önergelerin oylaması da milletvekillerinin ayaküstü tartışmaları devam ederken yapıldı ve önergeler kabul edilmedi. Bazı CHP milletvekilleri ise bu duruma tepki gösterdi.

5. maddenin Meclis’i yok edeceğini belirten CHP’li Engin Altay teklifin söz konusu maddesinin oylamasına katılmayacaklarını açıkladı.

Oylamanın ardından Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın birleşimi kapattı. Bugün saat 14.00’te görüşmelere devam edilecek.

%d blogcu bunu beğendi: