Tekel Bayilerden eylem kararı

Tekel Bayilerden eylem kararı

AKP’nin saat 22.00’den sonra alkol satışını yasaklamasına tepki gösteren dört bin üyeli Türkiye Tekel Bayileri Platformu, eylem kararı aldı.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu, alkol satışı yasağının 22.00’den 24.00’e çekilmesini talep ediyor.

Üzerlerinde ağır bir baskı olduğunu, her gün bir tekel bayisinin cezayla karşılaştığını dile getiren üyeler cezaların 36 bin liraya kadar çıktığını ve bu baskıların dayanılmaz hale geldiğini belirtiyor.

Tekel bayiler 26 Nisan’da seslerini duyurmak için bir günlüğüne kepenk kapatacaklarını açıkladı.

Eylem çağrısı bazı tekel bayilerinin camlarında da yer bulmaya başladı.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu “NEDEN KAPATIYORUZ!” başlıklı açıklamayla kepenk kapatma gerekçelerini madde madde sıraladı.

İşte o gerekçelerden bazıları:

* Haksız rekabet içinde kaybolan küçük esnaf için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Alkol satış yasağı sebebiyle 22.00’dan sonra alkol vermediğimiz müşterilerin darbına maruz kaldığımız için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Her sene sigara ve alkole uygulanan zamdan dolayı sahte içki ve kaçak sigaralara artan rağbet yüzünden KEPENK KAPATIYORUZ!

* Kırmızı ışıkta geçip insanların canına kasteden sürücü 235 TL, uyuşturucu madde satarak insanların sağlığını hayatını tehlikeye atan şahıslar 167 TL ceza öderken, vergisini ödeyip sattığımız bir biradan en az 37 bin TL ceza ödememek için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin uygulamış olduğu fiyat politikaları yüzünden bu haksız rekabet ortamında mücadele gücümüz kalmadığından KEPENK KAPATIYORUZ!

* Saat 22.00’dan sonra alkol satış yasağını fırsata çevirmek isteyen art niyetli kişilerin esnafı sivil polisiz diye kandırmasından dolayı KEPENK KAPATIYORUZ!

* Bazı illerimizde emniyetin görev ve yetkilerini orantısız kullandığını gözlemlediğimiz için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Trol ile balık avlamanın cezası 1750 TL ve hayvana tecavüz işkence bile kabahatler kanununa giriyor haksız emsalsiz cezalara dur demek için KEPENK KAPATIYORUZ!

* Televizyonlarda sigara ve alkol görüntüleri mozaiklenirken silahların alkole nazaran zararsızmış gibi gösterilmesi akıl tutulmasıdır. Silah yakalatmak ufak para cezası ama 22.00’den sonra alkol satarken yakalanmak 36.758 TL olduğu için KEPENK KAPATIYORUZ!

 

Kaynak: Cumhuriyet-Sol Haber

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?