Dikkat Telefonunuz çalıntı olabilir! Telefonunuzun “IMEI numarasını” mutlaka sorgulayın!

Bir cihaz almadan önce mutlaka IMEI sorgulamasını yapınız. Aksi takdirde aldığınız telefon başınıza iş açabilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu konuda “Online IMEI sorgulama” hizmeti vermektedir. Bu sorgulamaya E-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Teknolojik gelişmeler insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldikçe pek çok yönden hayatımızda kolaylıklar yaratıyor.  Ancak teknoloji geliştikçe beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Akıllı telefonlarda sorun yaşamamak ve  yasal yönden ciddi mağduriyete uğramamak için ve yüksek maliyetlerle aldığınız telefonun IMEI numarasını mutlaka sorgulayın.

 

IMEI sorgulama için E-Devlet üzerinden TIKLAYIN!

 

E-Devlet sisteminde “e-hizmetler” kategorisinden sorgulama ekranına ayrıca ulaşabilirsiniz. Akıllı cihazınızın 15 haneli IMEI Numarasını girip güvenlik resmindeki kelime ve harfleri doğru bir şekilde girmek yeterlidir.

IMEI sorgulama
E-devlet IMEI sorgulama ekranı

Bu durumda IMEI numarası ise akıllı telefonunuza ‘*#060#’ kodu girilerek, kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer akıllı cihazınızın IMEI numarası sorgulamasında cihazınız üstündeki ya da faturanızın üzerindeki IMEI numarası ile uyuşmuyorsa ya da E-devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada telefonunuzun IMEI numarası kayıtlı değilse mutlaka cihazınızı satın aldığınız yere götürüp durumu bildirip yenisi ile değiştirilmesini isteyiniz, hemen en yakın polis karakoluna gidip şikayetçi olunuz.

%d blogcu bunu beğendi: