Teneke Trampet’ten Cevap Albümü: Olmaz! / Nazım Özgün Erbulan

Teneke Trampet’ten Cevap Albümü: Olmaz!

Kadıköy’ün sanat kokan sokaklarında yürürken bir ezgi duydunuz; ‘’boş ver filanca işi.’’ diye düşünüp gelen ezgiye doğru yürüdünüz. Gördünüz birkaç kişi, birkaç enstrüman, birkaç söz. Bu enstrümanlardan bir baktınız protest sözler çıkıyor; dudaklardan umutlu ezgiler. Sessizce başkaldıran bir ezgi çalıyor güzel insanlar. Kim bunlar diye düşünürken bir bakıyorsunuz isimleri bir kitabında ismi, hem de normal yaşam standartlarını reddeden bir çocuğun hikayesini işleyen bir kitap. Teneke Trampet.
1997’de müzik yapmaya başlayan Teneke Trampet, Almanya’ya gittikleri için ara vermek zorunda kaldı; 2005’te Türkiye’ye dönüp bugünkü grubu oluşturdular.

İkinci Albüm bir reddediş: Olmaz!

Teneke Trampet ilk albümü İzin Verme’den sonra beklenen albüm Olmaz’ı Kalan Müzik’ten piyasaya sürdü. Sözleri ve müzikal alt yapılarıyla karşımıza çıkan albüm yedi şarkıdan oluşmakta. Olmaz isimli şarkıda ‘’düşün, konuş, yaz kolaysa sen de sansür var, haber okumak yasak, olmaz!’’ diyerek bir George Orwell’ın 1984 kitabına gönderme yapılmış ve bu kitap üzerinden de baskıcı sistem eleştirilmiş; Dostlarım şarkısıyla ‘’dostlarım gelin bavuluma, alayım sizi yanıma.’’ diyerek dostluğa bir gönderme yapılmış, Elif türküsü, Anadolu’nun mistik havası ve batı enstrümanlarıyla harmanlanmış olarak karşımıza çıkmakta. Diğer şarkılar ise ‘’Devr-i Daim, Gökkuşağı Köprüsü ve Zamanda’dır.
Ayrıca grup, Gezi Parkı Protestoları’na yaptıkları Gezi isimli şarkıyla ve Murat Özfilizler’in kısa filmiyle oldukça ilgi gören bir klip ortaya çıkardı.

 

 

Nazım Özgün Erbulan

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: