TEOG kalkıyor! Artık asıl sorun ‘torpil bulmak’ta…

TEOG kalkıyor! Artık asıl sorun ‘torpil bulmak’ta…

AKP’nin 2013-2014 döneminde SBS’den vazgeçerek 8. sınıflara getirdiği 6 temel dersi baz alan TEOG kaldırılıyor.
AKP, muhalefetin ve eğitimcilerin olumsuz bularak karşı çıkmasına rağmen 2014’te getirdiği TEOG sınavını kaldırıyor. Hükümet, Cumhurbaşkanı’nın tavsiyesini talimat kabul ederek sınavı kaldırmak için hızla adım attı. Başbakan, bugün Urfa’da yaptığı konuşmayla öğrencilere TEOG’un kaldırılacağı müjdesini verdi.
TEOG kaldırılınca ikamete dayalı sisteme geçeceği ileri sürüldü. Bu sistemde başarılı okullara girişler tamamen “torpil” konusu olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TEOG’un kaldırılması talimatı sonrası yerine gelecek sistem merak konusu oldu.

MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, 65. Hükümet programına da atıfta bulunularak, 2017 yılında yapılması planlanan hedeflerin arasında “liselere geçiş sisteminin” değişmesi de yer alıyor.

Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre, raporda “sınav odaklı olmayan” bir yapılanmadan söz ediliyor. Rapor, ortaöğretime geçiş sistemini şöyle anlatıyor:

“Ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eşzamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.”

MEB, bir süredir devlet okullarına yerleştirmelerde sınavın olmayacağı, ikamete dayalı bir yerleştirme sistemini oluşturmak için bir çalışma yürütüyordu. Bu sistemde öğrencinin notlarının yanı sıra spor, kültür ve sosyal etkinlikleri için de bir notlama sistemi üzerinde çalışıyordu. Bu sistemin önümüzdeki yıl açıklanması planlanıyordu.

MEB’in okullar arası “kalite” farkına nasıl çözüm bulacağı merak konusuyken, başarılı liselere girişlerin tamamen torpil konusu olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AKP iktidarı boyunca eğitim alanında yapılan değişikler ise şöyle:

fotoğraf: Birgün

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: