Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

TİP Milletvekili Kadıgil: Akşener’in ülkücü camiadan bir kadın lider olarak sivrilmesi kıymetli

TİP Milletvekili Kadıgil: Akşener’in ülkücü camiadan bir kadın lider olarak sivrilmesi kıymetli
Okunma : Yorum Yap

TİP Milletvekili Kadıgil: Akşener’in ülkücü camiadan bir kadın lider olarak sivrilmesi kıymetli

TİP Milletvekili Sera Kadıgil, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener için “Ataerkilin iliklerine kadar işlediği ülkücü camiada bir kadın lider olarak sivrilmesi ve kadın konularında hiç geri basmaması bence kıymetli” dedi. Kadıgil’e sosyalistlersen tepki yağdı.

Meral Akşener’e övgüde bulunan Kadıgil’e bir tepki de Sosyalist Emekçi Partisi Genel Başkanı Güneş Gümüş’ten geldi. Gümüş, “Feminist hareket ve kızkardeşlik kavramları böyle ideolojik tahribat yaratıyor” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, katıldığı bir TV programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le ilgili övgü dolu ifadeler kullandı. TİP’li Kadıgil, “Sayın Akşener ile de partisiyle de taban tabana zıddız. Ancak ataerkilin iliklerine kadar işlediği ülkücü camiada bir kadın lider olarak sivrilmesi ve kadın konularında hiç geri basmaması bence kıymetli.” dedi.

Sosyalist Emekçi Partisi’nden tepki

Sosyalist Emekçi Partisi (SEP) Genel Başkanı Güneş Gümüş, Sera Kadıgil’in bu sözlerine tepki gösterdi. Gümüş, ‘talihsiz bir açıklama’ olarak değerlendirdiği Kadıgil’in sözlerine, “anlayana politik ders olsun: Feminist hareket ve kızkardeşlik kavramları böyle ideolojik tahribat yaratıyor” diyerek yanıt verdi.

Güneş Gümüş’ün açıklamaları şöyle:

“Kadının ezilmesinin sorumlusu erkek deyip, dünyayı kadın-erkek ikiliği temelinde kavrayınca tüm kadınların çıkarı ortak oluveriyor.

“Ümit Boyner’le işyerlerinde her türlü hakkı yenerek çalıştırılan kadınların…  Özgürlük-eşitlik için mücadele eden kadınlarla onlara en başta saldıracak ülkücü faşistlerin içindeki asenaların… İtalya’da aşırı sağın kadın lideriyle düşman ilan ettiği mülteci kadınların Akşener, Ümit Boyner gibi kadınlarla kardeşliği midesi kaldırmayanlar onlar erkekleşmiş kadın diyerek kendilerini kurtarma peşinde ama özünde aynı noktadalar.

“Yine erkeğe ve kadına değişmez bir öz (değerler, karakter, özellikler) atfetme… “

Bütün ezilme ilişkilerinde olduğu gibi kadının ezilmesinin sorumlusu da kapitalist düzendir. Bu düzenin varlığından çıkarı olanlar, bu düzenin tepesini tutanlar herhangi bir ezilen kimliğe dahil olsalar bile emekçi halkın, ezilenlerin kardeşi olamaz.

“Sera Kadıgil’in sözleri feminizmi bağlamaz yorumları gelmiş. Adını koyalım feminizm, erkek egemen sistem karşısında hangi sınıftan olursa olsun bütün kadınların yoldaşlığının, çıkar ortaklığının ideolojisidir.

“ABD’de başkanlık seçimlerinde neredeyse bütün feminist hareket, solcu Bernie Sanders’a karşı kadın olduğu için sağcı Hillary Clinton’u desteklemişti. Bırakalım üst sınıftan kadınları; emekçi kadınların, köylü kadınların orta sınıf kadınlarla bile dünyası aynı değil.

“Emekçi sınıfın kadınıyla erkeğiyle kader ortaklığını reddedip sosyalist olamazsınız.

“Kendilerini sosyalist feminist olarak tanımlayanlar bu nedenle pratikte (liberal feminizmden özünde farklı olmayan) radikal feminizme hızla geçiş yapar.

“Hayata sınıfsal temellerden bakmayınca, kimliklere dayalı ikiliklere odaklanınca şiraze kayıyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)