Türkiye, IŞİD’li kadınlar için seferber oldu! Çocukları ise Türkiye’ye getirilmeye çalışılıyor

Türkiye, Irak hapishanelerinde tutulan TC vatandaşı IŞİD’li kadınlar için seferber oldu! Çocukları ise Türkiye’ye getirilmeye çalışılıyor

Türkiye’nin, Irak’ta IŞİD’li oldukları gerekçesiyle tutuklanan Türkiye vatandaşı kadın ve çocuklar için yoğun çaba içerisinde olduğu ortaya çıktı. Türkiye, IŞİD’li kadınları idamdan kurtarırken öbür taraftan da bu kadınların çocuklarını Türkiye’ye getirdiği öğrenildi.

Türkiye; Irak’ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi oldukları için idam cezasına çarptırılan 250 kadın ve çocukları için yoğun çalışma sürdürüyor.

Yandaş Yeni Şafak’ın haberine göre TC vatandaşı olan IŞİD’li militanlar örgüt saflarına katılmak için geçtiğimiz yıllarda Irak’a gitti. Çoğu Musul ve Telafer’de çıkan çatışmalarda hayatını kaybetti. Bu militanların eşleri ise yakalandı ve hapishaneye konuldu. 350’yi aşkın çocuk ise yetimhanelere verildi.

Gazetenin haberine göre 250 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadın, çocuklarıyla birlikte Bağdat’ta bulunan Rufasa Cezaevi ve çeşitli kamplara gönderildi. Türkiye yargılamanın başladığı 2017 yılı Ağustos ayından itibaren süreci yakın takibe aldı.

Yetimhanelerdeki 20 çocuk Türkiye’ye getirildi

Bağdat’ta yakın zaman önce biten yargılamalar sonucunda kadınların tamamı idam cezasına çarptırıldı. Bu kararın ardından Türkiye Bağdat Büyükelçiliği ve avukatlar aracılığı ile yoğun bir çalışma başlattı. Girişimler sonunda Türkiye vatandaşı kadınların, temyiz sürecinde Türkiye’nin hukuki desteğiyle idam cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi. Türkiye diğer bir koldan da bu kadınların çocukları için çalışmalar yürüttü. Yetimhanelerde bulunan 20 çocuk Türkiye’ye getirildi. 350’yi aşkın çocuğun da yetimhanelere nakledilmesi sağlandı. Şimdi ise Bağdat’ta yetimhanelerde tutulan bu çocukların Türkiye getirilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütülüyor.
Bu çocuklar için son olarak 28 Kasım’da temaslarda bulunan Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Adalet Bakan Yardımcısı Hüseyin Zuhairi ile görüştü

Yolculuk

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: