Son Dakika Haberler

Türkiye ziyareti öncesi Barzani’den HDP çağrısı

Türkiye ziyareti öncesi Barzani’den HDP çağrısı
Yorum Yap

Barzani, Türkiye ziyareti öncesi HDP’li vekillerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu

IRAK Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani bu hafta sonu Türkiye’ye yapacağı ziyaretten önce yaptığı açıklamada, barış süreci için HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer vekillerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.
Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’a konuşan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak’lı Kürtlerin bağımsızlıktan yana olduğu, ancak İran ve Türkiye’nin buna karşı olduğunu söyledi.

Barzani, “Referandum bizim doğal hakkımızdır. Bu konu, Bağdat’la aramızdaki bir iç meseledir. İran ve Türkiye’yle hiçbir ilgisi yoktur. Bir ulusun kendi geleceğine karar vermek istemesinin, demokrasi ve insan haklarına aykırı hiçbir yanı yoktur. Bu referandumu yapmak için hiç kimsenin izin ve müdahalesine ihtiyacımız da yoktur.”  dedi.

Mesut Barzani, Irak ve Suriye’nin sınırlarının anlamsız hale geldiğini de belirterek, siyasetçilerin büyük çoğunluğu için, bu iki ülkenin resmi sınırlarının hiçbir anlamının kalmadığını ifade etti. Barzani, “Irak’ın güçlü bir merkezi yönetiminin olduğu dönemler eskide kaldı” diye konuştu.

“Barış süreci için HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin serbest kalmalı”

Barzani, “Erdoğan güçlü bir duruş sergileyerek, Kürtlerle Türkleri barış süreciyle birleştirmeye çalışan tek siyasetçi olmak istedi. Ancak, maalesef Türkiye’de yeni gelişmeler ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan cesur bir siyasetçi, barış süreci için HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin serbest kalması gerekir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)