Türkiye’den Macaristan’a giden halk oyunları ekibi iltica etti: 16 kişiden yalnız 5’i döndü 

Türkiye’den Macaristan’a giden halk oyunları ekibi iltica etti. 16 kişiden yalnız 5’i döndü 

Halk oyunları yarışması için Macaristan’a giden Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesinden 11 kişi Türkiye’ye dönmedi. Bu 11 kişinin Macaristan’a iltica ettiği anlaşıldı. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre ekibin tümü hizmet pasaportu olan gri pasaport sahibiydi. 16 kişilik ekipten sadece 5 kişi Türkiye’ye dönüş yaptı.

Yaş ortalaması 20’nin üzerinde

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye özel olarak davet edilen 16 kişiden oluşan ekip yurt dışına çıkabilmek için, Halk Oyunları Federasyonu’na müracaat etti. Onayı alan kafile Ankara Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi’ne gri (hizmet) pasaport müracatı yaparak pasaportlarını aldı. Kafile 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’den ayrıldı ve Macaristan’a gitti. Kafiledeki herkesin ilk kez halk oyunları lisansı aldığı da ortaya çıktı. Kafilenin yaş ortalamasının 20’nin üzerinde olduğu belirlendi.

Soruşturma başlatıldı

Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu. Türkiye’ye dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri soruşturma ve takip gereği gizli tutuluyor.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?