Tutsaklar ülkesine hoş geldiniz / Tülay Yıldırım EDE - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Tutsaklar ülkesine hoş geldiniz / Tülay Yıldırım EDE

Tutsaklar ülkesine hoş geldiniz / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Tutsaklar ülkesine hoş geldiniz

Bu ülkede ağzı olan konuşuyor. Ağzından lağım akanlar ise konuşmakla kalmıyor. Bir de saçmaladıkça saçmalıyor. Yavuz Bingöl’e göre, bu ülkede yere tükürebilecek kadar özgürmüşüz. Hülya Koçyiğit’e göre ise bu ülkede kimse baskı altında değilmiş ve hatta fazlasıyla özgürmüş. Elbette bu iki kişi ve bunlar gibi kişiler sırtını iktidara dayamış, diğer insanların nelere maruz kaldığını görmeyecek kadar körleşmiş tuzu kuru insanlar.

Birkaç gün önce sanatçı Pınar Aydınlar tutuklandı. Sebepse bazı söylemleri… Üstelik çıplak aramaya itiraz ettiği için de darp edildi. Hani özgürdük bu ülkede! Hani herkes özgürce istediğini söyleyebiliyordu! Hani anneler kutsaldı! Bir anneyi haksız yere tutsak ederek evlatlarından ayırmak nasıl bir zalimliktir yahu! Dün Rozerin Zeri arkadaşımız da tutuklananlar kervanına girdi. Sebep ‘Facebook paylaşımları’… Dünya tatlısı, yüreği güzelliklerle dolu bir insandır Rozerin. Peki paylaşımlardan dolayı tutuklanmak nasıl bir özgürlüktür! İstediğimiz gibi yazıp çizemeyecek/eleştiremeyeceksek bu nasıl bir özgürlük anlayışıdır?!

Geldiğimiz durum şu: Şu tutuklandı. Şu serbest bırakıldı. Şu gözaltına alındı. Şu polislerce darp edildi. Şu işinden haksızca ihraç edildi. Şu açlık grevine başladı… Bu mudur özgürlük?! Özgürlükler ülkesine değil, tutsaklıklar ülkesine döndük artık. Polislerce az darp edilmiş olmayı, gözaltı sonrası serbest bırakılmayı, açlık grevinde ölmemiş olmayı teselli görür olduk. ‘İyi haber’ deyince, çoğumuzun aklına bu haberler gelir oldu. Çoğumuz derken kastettiğim ötekiler. Sağırlar, körler, dilsiz şeytanlar, zulme çanak tutanlar değil! Oysa baharın gelişinden keyif almalıydık. Güneş doğduğunda mutlulukla güne başlamalıydık. Her an tutuklanma endişesi olmadan yol almalıydık. Sevmeliydik, sevilmeliydik, dayanışma içerisinde güzelliklerle kucaklaşmalıydık. Irklarımız, inançlarımız, ideolojilerimiz bizleri ayrıştırmadan sarmalıydık birbirimizi.

Hapishaneler tutsaklarla dolup taşmış durumda. Bu ülkeye daha çok okul yapılması gerekirken, daha fazla hapishane yapılıyor artık. Mapushanelerin içi masum insanlarla, akademisyenlerle, şairlerle, yazarlarla, gazetecilerle, siyasetçilerle … dolu. Sayı gün be gün artıyor ve hala bu ülkenin özgür olduğu iddia ediliyor. Afedersiniz de, SOKAYIM BÖYLE ÖZGÜRLÜĞE!

Asla ümidimizi yitirmedik, yitirmeyeceğiz de. Tek tek alınsak da, çok çok doğacağız ve hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz özgürlük, adalet, barış için mücadele etmekten. Bu mücadelemiz sadece kendimiz için de olmayacak. Tüm insanlar için direnecek, bu topraklar için mücadele edeceğiz. Gün gelecek kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak. Kimse ırkından, inancından, yaşam tarzından dolayı yargılanmayacak. Herkes özgürce yazacak, çizecek, konuşacak. “Ötekiler” diye bir şey olmayacak. “Biz” olacağız ve “Biz” olarak kucaklaşacağız. Güvercinleri uçuracağız gökyüzüne. Rengarenk olmanın hazzını, sevincini yaşayacağız. Rengarenk olmamızdan dolayı gurur duyacak; renklerimizle, yeri göğü huzurumuzla, mutluluğumuzla, gülücüklerimizle dolduracağız. İnsan olmanın erdemine ulaşacak, bu erdemle var olacağız.

Gün gelecek maviliklere yol alacağız.

Neden mi?

ÇÜNKÜ HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ!

 


Tülay Yıldırım EDE Kimdir?
Selçuk üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü mezunu.
Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir.
2008 yılından bu yana gazetecilik yapıyor.
Yeni Marmara Gazetesi, Bölgede Değişim Gazetesi, Yerel Gaste’de köşe yazarlığı ve araştırmacı gazeteci konumunda görev aldı.
Yazıları yerli/yabancı dergi ve sitelerde yayımlandı.
Basılmış bir kitabı ile biri şiir kitabı olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır.
Ab-ı Hayat, İştiraki, Devrim, Sosyal Adalet dergilerinde çalışmaları yer almıştır.
Birçok sitede editörlük yaptı.
Uzun yıllardır aktif olarak din, dil, ırk ayırt etmeksizin gerek maddi gerekse manevi olarak ezilenler, mazlumlar, ihtiyaç sahipleri için mücadele etmektedir. Türkiye’deki Afrikalılar, sokak çocukları, evsizler, Suriyeli göçmenler, Ezidiler, translar, zorla fuhuş yaptırılan seks işçileri vs ile adalet ve özgürlük noktasında haksızlığa uğrayan tüm insanlar için.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: