Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileri çocukları için çağrıda bulundu

Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileri çocukları için çağrıda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesiyle tutuklanan 10 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin aileleri çocuklarının serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

İSTANBUL – Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta çıkarılan Afrin lokumu provakasyonunun ardından demokratik tepkilerini kullandıkları için tutuklanan 10 öğrencinin yakınları, öğrencileri hedef gösterenleri özür dilemeye çağırdı. Basın toplantısı düzenleyen aileler, öğrencilerin serbest bırakılmasını talep etti.

İstanbul Tabip Odası’nda yapılan basın toplantısına çok sayıda sendika ve parti temsilcisi destek verdi. Toplantıda söz alan akademisyen ve öğrenciler, Boğaziçi’lilerin yanında olduklarını belirtirken, bir grup öğrenci tutuklanan arkadaşlarının resimlerini taşıdı. Tutuklu öğrencilerin yakınları evlerinin gece yarısı kapılar kırılarak basıldığını ifade ederek tepkilerini dile getirdi.

GÖZALTINDA DAYAK VE İŞKENCE
Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Deniz Yılmaz’ın babası Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Bülent Nazım Yılmaz, aileler adına açıklamada bulundu. Tutuklama süreci hakkında bilgi veren Yılmaz şöyle konuştu:

“Bizler tutuklanan, gözaltına alınan, haklarında disiplin soruşturmaları yürütülen Boğaziçi öğrencilerinin aileleriyiz. Hepinizin yakından takip ettiği gibi uzun bir gözaltı süreci sonunda çocuklarımızın 10’u tutuklanmış, diğerleri ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. Ne yazık ki gözaltına alma girişimleri hala devam etmektedir.

19 Mart 2018 tarihinde Afrin lokumu adı altında kurulan standın bugün bakıldığında açık bir provokasyon olduğu anlaşılmaktadır. Bu standın kurulmasıyla birlikte savaşın lokumu olmaz diyen topluluğun çok farklı yerlerden fotoğraflarının ve kamera kayıtlarının çekilmesi, bu çekimlerin hızla servis edilmesi ve üniversite öğrencilerinin hedef gösterilmesi bunun çok açık kanıtıdır.

Çocuklarımız, devleti yönetenler de dahil, taraflı medya, Boğaziçi Üniversitesi’ne ve bu üniversitenin hoşgörü, demokrasi ve özgürlük geleneğine karşı kin besleyenler tarafından hedef gösterilmişlerdir. Ardından 22 Mart 2018 tarihinde gözaltılar başlamıştır. Çocuklarımız, evlerinden, yurtlarından ve üniversiteden insan onurunu zedeleyen bir şekilde gözaltına alınmışlardır.

12 gün süren uzun gözaltı sürecinde kaba dayak da dahil olmak üzere psikolojik işkenceye maruz bırakılmışlardır. Bu 12 günlük gözaltı sürecinin son gününde çocuklarımızın emniyet ifadeleri alınmıştır, bu nedenle bu 12 gün gözaltı süresi keyfiyet ve cezalandırmadan öte bir anlam taşımamaktadır.

3 Nisan 2018 tarihinde savcılığa çıkartılan çocuklarımızın savcılık ifadeleri dahi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmeleri çok manidardır. Mahkeme sonucunda çocuklarımızın dokuzu terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla tutuklanmış, altı öğrenci ise adli kontrol ile serbest bırakılmışlardır. 1 çocuğumuz ise arkadaşlarına destek olduğu gerekçesiyle sonradan tutuklanmıştır.”

BOĞAZİÇİ’Nİ HEDEF GÖSTERENLER ÖZÜR DİLESİN
Yılmaz, öğrencilerin yaklaşık yirmi gündür eğitim haklarından mahrum bırakıldığını belirterek “Hiçbir hukuksal gerçekliğe dayanmayan, kanıttan yoksun bir şekilde Bakırköy ve Silivri cezaevlerinde tutulmaktadırlar. Çocuklarımızın yeri Bakırköy, Silivri cezaevi değil Boğaziçi Üniversitesi’nin kampüsüdür.” diye konuştu.

Yılmaz açıklamanın devamında “Bizler tutuklu, yargılanan, haklarında soruşturmalar yürütülen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin aileleri olarak iyilikten, güzellikten, barıştan, aydınlık Türkiye’den yana tüm halkımızı çocuklarımızın eğitim ve öğrenim hakkını savunmaya, üniversite özgürlüğünden yana öğretim üyelerini ve öğrencileri bu gençlerle dayanışmaya, çocuklarımızı ve Boğaziçi Üniversitesi’ni hedef gösterenleri özür dilemeye davet ediyoruz. Aileler olarak çocuklarımıza uygulanan bu hukuksuzluğa acilen son verilmesini ve çocuklarımızın serbest bırakılmasını, haklarında yürütülen soruşturmaların durdurulmasını talep ediyoruz.” dedi.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: