Tutuklu avukatlar için yapılan eylemde avukatlar dövüldü 8 avukat gözaltında

Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan gazete avukatlarının serbest bırakılması için İstanbul Adalet Sarayı içinde oturma eylemi yapan avukatlara polis müdahale etti. Müdahale sonrası 8 avukat gözaltına alındı.

 

Avukatlar, Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan meslektaşları, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kemal Güngör ve Cumhuriyet Gazetesi Avukatı Bülent Utku için bugün nöbete başladı.

 

AVUKATIN BURNU KIRILDI

 

Avukatlara polis müdahale etti. Avukatlar, İstanbul Adliyesi’nden yerlerde sürüklenerek çıkarıldı. Polis müdahalesi sırasında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil’in burnu kırıldı.

 

Ellerinde “Savunmaya Özgürlük” dövizleri olan avukatlar bir süre adliye içinde sessiz bir şekilde oturdu. Emniyet yetkilileri avukatlara eylemi sonlandırma çağrısı yaptı. Bir süre emniyet yetkilileri ile görüşen avukatlar eylemlerini saat 13.00’a kadar sürdüreceklerini bildirdi. Polis müdürü avukatlara son kez çağrı yaparak eylemlerini dışarıda devam ettirmelerini söyledi. Bu talebi kabul etmeyen avukatlara, Çevik Kuvvet polisi kalkanlarla müdahale etti. Müdahale sırasında bazı avukatların yere düştüğü görülürken çıkan arbedede bazı avukat ve polislerin yaralandığı öğrenildi. Dışarıya çıkarılan avukatlar daha sonra birkaç kez daha adliye içine girerek eylemlerini sürdürmeye devam etti. Ancak polis avukatlara yeniden müdahale etti. Çıkan olaylar sonrası 8 avukat gözaltına alındı.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?