Son Dakika Haberler

TV10 çalışanları 81. haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi

TV10 çalışanları 81. haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi
Yorum Yap

TV10 çalışanları 81. haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi

OHAL ilan edildikten sonra KHK ile kapatılan TV10’un emekçileri eylemlerinin 81. haftasında Galatasaray Meydanı’ndan Nesimi Çimen’nin ‘Canım efendim’ deyişiyle seslendi. TV10 çalışanları basın üzerindeki baskıların son bulmasını istedi.

Tv10 çalışanları 81. haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. ‘Alevilerin Sesi Susturulamaz’ pankartının açıldığı eyleme Cumartesi Anneleri, F Oturumu insanları ve çok sayıda yurttaş destek verdi.

Eylemde ilk konuşmayı Tv10 çalışanı Rohat Emekçi yaptı.

TV10’nun kadınların, gençlerin, yaşlıların sesi olduğunu söyleyen Rohat Emekçi, “Kameramız görülmeyeni görür. Bastığımız deklanşör, yansımayanı gösterir” dedi.

“TV10 GÖRÜNMEYENİ YANSITIYORDU”

Basın üzerindeki baskılara dikkat çeken Emekçi, önceki gün üç ETHA (Etkin Haber Ajansı) çalışanının tutuklanmasını hatırlatarak, “TV10 Yönetim Kurulu Başkanı Veli Büyükşahin, Yayın Kurulu Üyesi ve Programcısı Veli Haydar Güleç ile kameraman Kemal Demir aylardır tutuklu. Hala haklarında iddianame hazır değil. Mahkeme tarihleri belli değil” dedi.

Alevi yayıncılığı yaptıklarını söyleyen Emekçi, kapatılan televizyonlardan bir tanesi TV10. En ücra köşelerdeki mevsim işçilerini, madencileri, köyde yaşayanları yani TV10 görünmeyeni yansıtıyordu. Şimdi sadece görünmeyeni yansıtamıyor, olanı yansıtıyor. Bu sebeple kimse olanı biteni görmüyor” dedi.

82. haftada da Galatasaray Meydanı’nda olacaklarını söyleyen Emekçi, TV10 çalışanlarının son eylemlerini yapacakları bilgisini verdi. Emekçi, Alevi televizyonları CAN TV ve Yol Tv’nin açıldığını da duyurdu.

“AZINLIKLARIN KÜLTÜRLERİNİ YAYMAYA ÇALIŞMASINA ENGEL OLUNUYOR”

Emekçi’nin ardından Grup Munzur adına Burak İkiz konuştu. İkiz, OHAL sürecinde bir çok Kürt ve Alevi televizyonun kapatıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Her bireyin yayın yapma hakkı Anayasal güvence altındayken bu ülkede azınlık ilan edilen çoğunlukların kendi kültürlerini yayma çabasına engel olmak için OHAL sürecinden sonra bir çok Kürt ve Alevi kanalı, radyo ve gazeteler kapatıldı. Biz Grup Munzur olarak her alanda OHAL ve KHK’lere karşı ses olmak için bulunuyoruz.”

TV10 çalışanlarının eylemi Grup Munzur’un seslendirdiği ‘Canım Efendim’ deyişiyle son buldu.

Pirha

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)