Uçkuruna sahip olamayacaksan in o otobüsten beyzadem / Havin HİVDA

Uçkuruna sahip olamayacaksan in o otobüsten beyzadem

Yahu kardeşim, bey amca, artık kimsen, neysen, sana söylüyorum; abdestinden şüphen mi var?

Diyanet’in ‘9 yaşındaki buluğ çağına girmiş kız çocuğu evlenip hamile kalabilir’ fetvasından sonra Diyanet Başkanı’nın bizzat cuma hutbesi vererek geri adım atması (‘…mış gibi yapması’) gündemde sıcaklığını korurken ülkenin bir başka şehrinde ilginç bir olay yaşanıyor.

Van’da bir araya gelen kelli felli adamlar, uçkuruna sahip olamayacaklarını bildiklerinden olsa gerek, kadınlar adına ‘pembe otobüs’ talebinde bulunmak için imza toplamaya başlamış. Kadınların böyle bir talebi yok, böyle bir talepten haberi yok; imza kampanyasını başlatan erkekler ve üstelik imza atanların da çoğu erkek.

Yahu kardeşim, bey amca, artık kimsen, neysen, sana söylüyorum; abdestinden şüphen mi var? Uçkuruna sahip olamadığını yahut olamayacağınızı bu kadar ayan beyan döküyorsunuz da ortaya, bir de alkış mı bekliyorsunuz? Kadını toplumdan soyutlamaya kalkıp kadınlar adına talepte bulunuyorsunuz. Kimsiniz siz? Uçkuruna güvenin yoksa ‘mavi otobüs’ talep et; in o otobüsten!

“Ve Fransız Basını Erdoğan İle Tanıştı”

Erdoğan, dün Paris’te Macron ile görüştü. İki lider, görüşmelerin olumlu bir havada geçtiğini söyleyerek görüştükleri konular hakkında basına bilgi verdikten sonra basının sorularına geçtiler. Uzun zamandır gerginlikten korunmak adına özellikle Erdoğan’ın konuşmalarını dinlemekten kaçınıyorum. Açık olan haber kanalında -nefes alışını bile canlı veren haber kanallarından birinde- Erdoğan’ın sakin bir konuşmasına denk gelince kanalı açık bıraktım.

AB’ye girmemizle ilgili o soruya verilen ‘kimseye yalvarmıyoruz’ cevabındaki o mağrur edayı tabutta rövaşataya çeviren soru gelene kadar her şey gayet normal görünüyordu. France 2 televizyonu muhabiri Laurent Richard, diken üstünde yaşadığım huzuru bitiren o soruyu sordu: ‘MİT tırları’

Laurent Richard, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “2014 yılında sınırda içinde silah olan kamyonlar bulundu. Neden Suriye’ye silah gönderdiniz? Türkiye’nin selefi grupları desteklemesi için ne diyorsunuz?” dedi. Ve Fransız basını Erdoğan’la tanıştı: “FETÖ ağzıyla konuşuyorsun”

Türkiye’de her muhalif bir gün mutlaka ‘FETÖCÜ’ suçlamasını tadacaktır; biz buna alışkınız da, toplantının yapıldığı o salonda basın buna ‘Fransız kaldı’…  Buz kesen havayı ısıtmak da Fransız lidere düştü.

En son ne zaman sakin bir ses tonuyla konuştuğunu hatırlamadığım Erdoğan’ın tüm açıklamalarını okumayı tercih edenlerdenim. Unutmuşum… Halbuki konuşan Sayın Erdoğan ise tüm huzur anları teferruattır.

Havin HİVDA


Havin HİVDA Kimdir?

1981 yılında doğan Havin, üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü okumuş ve mezun olduktan sonra özel öğretim kurumlarında 8 yıl edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

Okumayı ve araştırmayı seven,  insan hakları ve  hayvan hakları konusunda oldukça duyarlı, sanat ve siyasete meraklı olan  Havin, yaşamın insanı daima öğrenci kıldığını ve öğrenmenin sınırının olmadığını düşünüyor.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?