‘Uludere Olayı’ değil; ‘Roboski Katliamı’ / Armanç

‘Uludere Olayı’ değil; ‘Roboski Katliamı’

28 Aralık 2011 tarihinin akşam saatlerinde, TSK’ya bağlı Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak’ın Uludere (Roboskîilçesi yakınlarındaki topraklara, F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda, çoğu 18’inden küçük 35 kişi hunharca katledildi. 

Birçok yandaş basın ve kitlede; Uludere Olayı olarak bilinir fakat bizler Roboski Katliamı diyoruz. 

Uludere Olayı olarak bilinmesinin en büyük nedeni; Devlet; operasyonda öldürülenleri PKK üyesi ile kaçakçılar  olarak tanımlamıştı. 

Bizler ise Roboski Katliamı diyoruz çünkü, göz göre göre geldi ve birileri tarafından; bilerek, istenerek yapıldı. 

Katliamın ardından o dönemde neler oldu? 

Katliamın hemen ardından, en az o F16’lardan atılan bombalar kadar, açıklamalar ve üstünü örtme çabalamaları da yaraladı Roboskilileri 

***

Yüzlerce kınama; etkinlik, eylem ve birçok protestodan sonra ancak Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde Uludere Alt Komisyonu kuruldu. Komisyon çalışmaları  boyunca BDPli ve CHPli üyeler,

AKPli üyelerin olayın üzerini örtmeye ve hükümetin sorumluluğunu karartmaya çalıştığı yönünde eleştiriler yaptı. 

***

Raporun açıklanması aylarca ertelendi. Nihayet 2013 Mart’ında dönemin BDP ve CHPlilerinin itirazlarına rağmen, AKP’li üyelerin hazırladığı rapor açıklandı. 

Hükümetin ve TSK’nın ‘aklandığı’ 84 sayfalık raporda, “Tüm Türkiye’yi derinden üzen bu olayla ilgili araştırma ve incelemelerde; olayın kasten yapıldığına yönelik herhangi bir delil elde edilemediği görüş ve kanaatine varılmıştır,” denildi. 

***

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan katliama ilişkin ilk açıklamasında, “Bu ana kadar da benim edindiğim bilgiler bu tür kaçakçılıkları 3-5 kişilik, bilemedin 10 kişilik gruplar yapar. Katırlar fazla olur. Burada 40 kişilik bir grubun olması Gediktepe ve Hantepe’deki alınan talihsiz neticelerde de silahlar bu tür hayvanlarla taşınmıştı, bunu akıllara getiriyor. O zaman ‘Niçin müdahale edilmedi’ diye herkes bunu eleştirmişti” diyordu. Aynı Erdoğan, Roboskî olayına ilişkin Medyaya rağmen Genelkurmay’a teşekkür ediyorum dedi. 

***

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise, 23 Mayıs 2012’deki bir televizyon programında, 34 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği bombardımanın emrini görüntüleri izleyen komutanın verdiğini söyledi. Roboskî konusunda özür dilenecek bir şey olmadığını belirten Şahin, gençlerimiz orada olmamalıydı. Kaçakçılık emrini bizzat BDP veriyor biçiminde akla ziyan açıklamalar yapmıştı. 

***

Roboskî katliamındaki sorumluluğuyla gündeme gelen dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’e 7 Aralık 2012’de başarı madalyası verildi. Kamuoyu tepkisi nedeniyle bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, madalyanın verilmesinin “rutin” bir işlem olduğunu savundu. 

***

Roboskî’li korucular, Gülyazı Tugay Komutanı Abdullah Paşa ile yaptıkları toplantıda komutanın kendilerini tehdit etiğini açıkladılar. Korucular, Paşa’nın kendilerine Bunu unutun. Kazaydı. Devlet kaza yaptı. Kapatın. Diyelim ki ben yaptım, ne olacak? Siz devlete karşı ne yapabilirsiniz ki? Ben öldürdüm, Burada yaşayan her kim kaçakçılık yaparsa gerekirse bir daha öldürürüm. 50 lira için kaçakçılık yapıyordunuz, bakın devlet sizlere 120 bin TL veriyor almıyorsunuz dediğini aktardılar. 

***

Tabi tüm bu açıklamalar ve Genelkurmay’a ödül verilmesinden sonra, bir can yakma da, 7 Ocak 2014’te yaşandı. Askeri Mahkeme, Roboskî’de kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Yani katliamı yapan pilotlar ve emri verenler de, Askeri mahkemece aklandı. 

***

Yıllar sonra gelen Askeri mahkeme kararına bir de açıklamada bulunulmuş. Gerekçe, TSK personeli, TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde, Genelkurmay’ın onayıyla hareket etmiştir… Asker, kaçakçıları terörist sanarak kaçınılmaz hataya düştü ve TBMM tezkeresinin gereğini yaptı biçimindeydi. 

***

Akabinde Roboskî’li aileler askeri savcılığın kararına itiraz ettikleri dilekçede, “Birinci derecede hükümet ve Orgeneral Özel’in sorumlu olduğu”nu belirtseler de; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında “soruşturmanın gizliliğini ihlâl” ve “adli yargılamayı etkileme suçlarından yürütülen soruşturmada, “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. 

Dönemin Genel Kurmay Başkanı olan Necdet Özel ise aynen şöyle bir açıklamada bulundu: “Ölenler arasında silahlı teröristler bulunmaktaydı. Biz ulaştığımızda silahlar toplanmıştı. 

***

katliamherhangi batılı bir ilde yapılsaydı, katliamda parmağı olan tüm askeri personel görevden alınır, hatta tutuklanırdı. 

***

Devlet tarafından yapılan tüm bu açıklamalar ve katliamı örtbas etme çabaları gösteriyor ki, katliam bilerek ve istenerek yapıldı. 

Emri veren de, katliamı yapan da gün gibi ortadayken, tek bir kişi yargılanmadı; 

Ferhat Encü dışında (!) 

Katliamı gerçekleştirenler yargılanmaz hatta ve hatta ödül alırken, katliamda birçok akrabasını kaybeden Encü, hala cezaevinde. 

Ölenlerin tek suçu ise, kaçakçılık dışında tek bir geçim kaynaklarının olmaması ve Kürt oluşlarıydı. 

***

O dönemde bizler gerekli tepkiyi göstermeseydik gündemde bile yer bulmazdı ve olay, Uludere Olayı olarak basite alınıp örtbas edilirdi.

‘Roboski Katliamı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız!

Unutursak Kalbimiz Kurusun!

***

“Bir katır alıp, 

kaçağa gidesim var.. 

 
Biraz çay, biraz tütün; 
Sana fistanlık kumaş; 
Kendime biraz ölüm… “

ARMANÇ

(Tarihsel sıralamada Wikisosyalizm’den yararlanılmıştır.)


ARMANÇ Kimdir?

Milliyetçilik duygusundan uzak, sistemi sorgulayan, barışı tüm kalbiyle isteyen, ezilenden yana olan, okuyan/araştıran, güler yüzlü, yaşama (her şeye rağmen) pozitif bakan, saygı, sevgi ve aşka inanan, hayatı evrensel değerler içerisinde yaşayan biridir Armanç.

İnsan hakları aktivisti / hayvansever / doğa dostu / konser gibi müzikli organizasyonlarda kendince organizatör.

Video programcısı (montaj-kurgu), grafiker (afiş-kapak-photoshop)

Çello / tiyatro / dans ilgilendiği alanlar

İzlemekten çok zaman zaman futbol oynayan biridir Armanç.

Twitter: @armanciyao

G-mail: armancaltunn@gmail.com

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?