Uluslararası Af Örgütünden Barbaros Şansal için kampanya

Uluslararası Af Örgütü, modacı Barbaros Şansal’ın havalalanında lince maruz kalmasının ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirttiği söz ve tweet’leri nedeniyle tutuklanmasının ardından “acil eylem” kampanyası başlattı.

 

Af Örgütü, yaptığı açıklamada:

* Barbaros Şansal yılbaşında sosyal medyada, çok sayıda gazetecinin gözaltında olduğu, yolsuzluk ve çocuklara yönelik istismar iddialarının yaygın olduğu bir dönemde insanların yeni yılı kutlamasını eleştirdiği ve en sonunda ‘Bokunda boğul Türkiye’ dediği kısa bir video mesaj paylaştı.

* 2 Ocak’ta Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilerek Türkiye’ye gönderildi. Barbaros Şansal’ın avukatı Uluslararası Af Örgütü’ne, Kuzey Kıbrıs yetkililerinin kendilerine resmi sınırdışı etme kararını beyan eden bir belge vermediğini ifade etti.

* Şansal, 2 Ocak akşam saatlerinde, Atatürk Havalimanı’na varışında polisler tarafından gözaltına alınmadan önce uçağı terk ederken bir grubun saldırısına uğradı.

* Avukatı, Uluslararası Af Örgütü’ne fiziksel saldırı sonucu vücudunda kesikler ve yaralar olduğunu ve 4 Ocak itibarıyla henüz saldırıya yönelik cezai soruşturma olmadığını belirtti.

* Avukat, saldırıya ilişkin bir videonun internette paylaşılmasının ardından havalimanı personelinin çalıştığı şirketin üç kişiye yönelik bir disiplin soruşturması başlatıldığını duyurduğunu ifade etti.

* Savcılık sorgulamasında Şansal, “Bokunda boğul Türkiye” ifadesine dair, “İki yıl kadar önce bir internet sitesinde yaptığım röportajın anısına sosyal paylaşım sitesinde zaman zaman bu espriyi de kullanarak video çekimleri yayınlamaktayım” dedi.

* Şansal’a iki tweeti hakkında da sorular soruldu. Bir tweet’e dair, “Hiciv üslubumla bunun bir din ve mezhep çatışması olmadığını ifade etmek için yazdım” yorumunda bulundu.

* Sorulan ikinci tweet’i ise kendisinin paylaşmadığını belirtti. Tweetin paylaşıldığı zaman ve yer, tweet’in Şansal’ın o sırada bulunduğu Kuzey Kıbrıs’tan değil Türkiye’den gönderildiğini gösteriyor.

* Şansal 3 Ocak’ta, 1 Ocak 2017’nin erken saatlerinde sosyal medyada paylaştığı video mesaj ve tweet nedeniyle TCK’nın 216. maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten” suçlanarak yargılanmak üzere tutuklandı.

* Şu anda Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Af Örgütü,son olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şansal’ın paylaştığını kabul ettiği video mesaj ve tweet ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altındadır ve cezai kovuşturmaya konu olmamalıdır.”

“Uluslararası Af Örgütü uzun süredir TCK 216’nın değiştirilmesini ve ifade özgürlüğü hakkında getirilebilecek kısıtlamaları aşan 2. ve 3. paragraflarının kaldırılarak uluslararası hukuk ile uyumlu hale getirilmesi çağrısında bulunuyor.”

%d blogcu bunu beğendi: