Ütopya şehri Ovacık / Tülay Yıldırım EDE - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Ütopya şehri Ovacık / Tülay Yıldırım EDE

Ütopya şehri Ovacık / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Ütopya şehri Ovacık…

Cennet dedikleri yer varmış meğer. İnsanı, doğası, hayvanı ile bir bütünmüş toprak. İmkansızı imkanlı kılarmış bazı mekanlar ve bu mekanlardan biri de Ovacık’mış…

Birkaç gün önce ÖTEKİ adlı tiyatro oyunumuzun galasını yapmak adına Dersim/Ovacık’a gittik. Döneli birkaç gün olmasına rağmen, o toprakların büyüsünden hala kurtulmuş değilim. O kadar çok anı biriktirdik ki, hangisini anlatsam diğeri yarım kalacak sanki. En baştan ufak ufak anlatmalı en iyisi…

9 kişilik bir grup ile yaptık yolculuğumuzu. 18 saat süren yolculukta birçok güzellik biriktirdik heybemizde. Güzel insanlar, muhteşem doğa ve hayvanlar eşliğinde. Tesadüflere inanmam asla. Evren bir şekilde birleştiriyor herkesi, her şeyi. Bu da hayatın güzel bir cilvesi olsa gerek..

Ovacık’a varmamız uzun sürse de, varışımızla başladı o muhteşem büyü. Ovacık belediyesi başkanı sevgili dost Fatih Mehmet Maçoğlu ve birçok güzel insanla karşılandık. Önce makam odasında tadına doyulmaz bir sohbet eşlik etti bize. Sonrasında da otel restoranında devam etti sohbetimiz. İnsanın kaliteli bir uyku uyuması ve huzurla uyanması için, meğer mekanın huzurlu ve havanın temiz olması gerekiyormuş. O gecenin sabahı nasıl bir huzurla uyandım anlatamam sizlere.

Cumartesi bizim için elbette yoğun geçti. Dekor hazırlığı, provalar vs oldukça zamanımızı aldı. Tüm bu hazırlıklarda, tüm Ovacık halkı seferber oldu bizim için. Muhteşem bir dayanışma söz konusuydu. Oyun akşamı ise salon tıklım tıklım doluydu ve oyunumuz harika bir sonuçla final yaptı.

Ovacık ile ilgili özellikle aklımda kalanları yazacağım sizlere.

İnsanı oldukça sıcak kanlı. Orada kadın/erkek diye bir şey yok. Sadece insan var. Ötelenme diye bir faşizanlığın da eseri yok. Hangi ırktan olursanız olun, ister dindar olsun ister dinsiz, kucaklıyor halk sizi. Yargılamaktan münezzehler. Merkezlerine insanı, doğayı, hayvanı ve bunların değerliliğini oturtmuşlar. Gerçek cennet bu olsa gerek. Ütopik gibi gözüken birçok şey orada inşa edilmiş.

Birçok insanla muhabbet ettik orada. Buram buram samimiyet kokuyordu her biri. Elbette dertsiz tasasız değiller ama dertleri batıdaki insanların eften püften dertleri gibi değil. Örneğin operasyonlar, jandarmanın nedensiz sürekli enselerinde olması bunaltmış onları. Ülke genelinde OHAL kalkmış gibi gözükse de, orada hala OHAL’i yaşıyor insanlar. Yapılan araştırmalara göre Dersim halkı en mutsuz halk seçilmiş. Bunun nedeninin bu baskılar olduğunu düşünmüştüm ve bunu başkana da sordum. Başkan; sebebin sadece bu olmadığını, Ovacık halkının başkalarının derdini de dert bilmesinin etken olduğunu söyledi. Kendi içlerinde oldukça huzurlular ama kendi kendilerine bırakılmıyorlar işte. Ancak tüm baskılara rağmen dimdik ayaktalar. Tüm zorluklara karşı muhteşem bir dayanışma, insanlık sergiliyorlar.

Ovacık’ta dikkatimi çeken diğer bir konu da, köpeklerin hiç havlamaması. Bir şehirde köpekler neden havlamaz? Nasıl olur da bu denli sessiz dururlar? Bunun tek cevabı var. O toprakların huzuru köpeklere de yansıyor. Onları tedirgin eden hiçbir şey yok orada. Huzur olunca da, havlamak ihtiyaçtan çıkıyor sanırım. Sadece köpekler de değil. Ovacık’taki her hayvan özgür ve mutlu gözüküyor. Acımasızca katledilmiyorlar, avlanmıyorlar. Doğa, hayvan, ve insan Ovacık’ta kutsanmış adeta.

Ovacık’ta doğa katliamı da söz konusu değil. Devletin yaktığı ormanlar dışında. Ovacık halkı zerre zarar vermiyor doğaya. Aksine üzerine titriyor doğanın her bir karesine. Muhteşem bir şey bu ve önünde eğiliyorum bu değerin.

Gelelim başkan Maçoğlu’na. Kendisini ilk belediye başkanlığından beri bizzat tanırım. Sevdiğim, saydığım, dost bellediğim bir şahsiyettir. Ki onu artık bırakın Türkiye’yi, dünya tanıyor. O kadar güzel ağırladı ki bizleri, o kadar içten/samimiydi ki hepimize, yüreğimiz mutluluktan ve memnuniyetten kıpır kıpır döndük o topraklardan. Müthiş derecede mütevazi bir insan. Kendisinin övülmesini sevmiyor asla. Övmeye kalktığınızda hemen gözlerini başka yana çeviriyor ve değiştiriyor konuyu. Başarısını asla kendisine mâl etmiyor. “Ben değil, Ovacık halkı hep beraber başardık” diyor hep. Sokağa çıktığında herkesle samimice konuşuyor. Kimse belediye başkanı diye ondan çekinip el pençe durmuyor. Herkesle dost, herkesle yoldaş. Eşi Gülistan hanım da tıpkı başkan gibi. Samimi, sevgi dolu ve içten. Ki Ovacık’ta samimi, sevgi dolu olmayan bir insan göremedim ben.

Oyuna dair birkaç kelam edeceğim. Oyunumuza başta dediğim gibi oldukça büyük bir ilgi oldu. Savcı ile kaymakam da geldi izlemeye ve savcı oyun sonunda şu cümleleri kurdu: “Oyun harikaydı. Her konu, üzerinde tek tek tartışılması, konuşulması gereken konular ve ben her birini tek tek düşünüp tartacağım”.

Halkın tepkisi harikaydı ve zaten birçok şeyi aştıkları için, oyunu kavrayışları da muhteşemdi. İlgileri ve tepkilerinden dolayı yüreğinden öperim her birini.

Öncelikle başkan Maçoğlu’na teşekkür etmek istiyorum her şey için. Oyun galamızı Ovacık’ta yapmak bir onurdu bizler için. Sonrasında Ovacık halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Dünya hala dönüyorsa, muhakkak sizler gibi güzel insanlar sayesinde dönüyor. Varlığınız ışık saçsın herkese ve insanlığınız örnek olsun her birimize.

Elbette ekibime de teşekkür etmem farzdır muhakkak. Öncelikle Cemal Uçarman hocama teşekkürü bir borç bilirim. Bu oyunu var ettiği, oyuna beni de dahil edip bu güzellikleri yaşamama vesile olduğu için. Bizlere araç tahsis eden Avcılar belediyesi başkanı Handan Toprak’a da çokça teşekkürler. Ovacık’ta bizi yalnız bırakmayan ses ve ışık yönetmenimiz Ulaş Akyüzlü’ye, gazeteci Seran Vreskala’ya, gazeteci Doğan Sanlı Ihkın’a, Fatma Öztürk’e, Behlül Dündar’a, şoför emekçileri Mesut Uzun ve Burhan Çalıkoğlu’na, Ovacık’ta her ihtiyacımızda yanımızda olan ve bizleri güzel yüreğiyle kucaklayan Deniz Çakan’a, Ovacık halkına, doğasına, hayvanına sonsuz teşekkürler.

Dilerim her toprak böyle huzurla kokar.
Dilerim Ovacık ve Dersim baskılardan kurtulup daha da güzel yollara varır.
Dilerim insan, doğa ve hayvan nasıl burada kutsalsa, herkeste kutsal bir noktaya ulaşır.
Dilerim Ovacık’ın örnekliği her yeri sarar.
Dilerim her belediye başkanı Maçoğlu’ndan nasibini alır ve onun gibi bir “İNSAN” olma yolunda çabalar…

Tülay Yıldırım EDE

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: